Poslanecká sněmovna schválila odklad nájmů pro osoby zasažené pandemií COVID-19

Datum: 17.4.2020

Vzhledem k potenciálním dopadům současné krize přijala poslanecká sněmovna zákon, díky němuž by neměli nájemníci dostat výpověď v případě, kdy dočasně přijdou o příjmy kvůli krizi kolem pandemie COVID-19. Dluh samozřejmě zanikat nebude, avšak jeho splatnost se posune na konec roku.

Dle původního návrhu nájemníci nesměli dostat výpověď do září. Návrh však prošel jistými změnami a tato doba byla upravena na konec července. Tak stejně byl původní odklad splatnosti pozměněn. Původní návrh počítal s květnem 2021, ale současná jeho podoba stanovila konec letošního roku. Skutečností prokazující výpadek příjmů v souvislosti s opatřeními proti pandemii COVID-19 má být potvrzení od úřadu práce.

Výše zmíněné se týká nájmu nekomerčních prostor, tj. prostory sloužící k bydlení. Úleva v tomto smyslu však čeká i prostory komerční. V případě obchodníků, kterých se dotkla vládní opatření a kteří museli zavřít své provozovny, nemusí tito do konce června platit nájem. Nájemné tak majiteli nemovitosti budou muset uhradit do konce roku 2020.

Zákon se setkal s řadou protichůdných tvrzení a negativních reakcí. Proti němu se tak ostře ohradila např. opozice či mnohé organizace sdružující majitele nemovitostí. Podle nich totiž návrh bude znamenat pro spoustu pronajímatelů, že se nájemné stane nevymožitelným, jelikož lidé budou dluh s jeho úhradou spojený postupně kumulovat a posléze na jeho úhradu stejně nebudou mít peníze. Z jejich pohledu se tak jedná o odklad, nikoliv řešení problému. Pronajímatelé tak dávají přednost vzájemné dohodě a státním příspěvkům na bydlení.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme