Počet zadržených padělků bankovek a mincí meziročně klesl

Datum: 17.3.2023

V Česku bylo v loňském roce zadrženo 1980 padělků bankovek a mincí v hodnotě 2,95 mil. Kč, uvedla Česká národní banka. Meziročně se jedná o výrazný pokles o 4856 kusů. Toto nebývale vysoké číslo je ovšem způsobeno rozsáhlou akcí v roce 2021, při které se podařilo odhalit velké množství padělaných eurových bankovek. Spíše se tedy počet odhalených padělků vrátil k trendu předchozích let, kdy od roku 2019 počet odhalených padělků zpravidla nepřesáhl dva tisíce.

Téměř polovinu padělků tvořily koruny, nejčastější padělanou bankovkou zahraniční měny pak bylo euro. Technické provedení padělků přitom nebylo zdaleka dokonalé, některé ochranné prvky zcela chyběly nebo bylo jejich padělání rozeznatelné pouhým okem. Na pětistupňové škále věrohodnosti (známkováno jako ve škole) se padělky ve většině případů umístily na stupni 4., tedy druhém nehorším. Třetina padělků pak byla dokonce ohodnocena 5. stupněm.

Zpravidla kvalitněji provedené byly padělky cizích měn. Zejména eura jsou totiž pro padělatele zajímavější (neomezují se jen na Česko) – navíc české bankovky jsou vybaveny takovými ochrannými prvky, že jejich napodobení je často těžší než u zahraničních měn. Oproti předchozím dvěma letem se mezi padělky objevily i české mince – jejich provedení bylo paradoxně věrohodnější než v případě bankovek.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme