Plynovod Nord Stream 1 neobnovil provoz

Datum: 5.9.2022

Minulou středu jsme Vás informovali o plánované odstávce plynovodu Nord Stream 1, která měla trvat do sobotního rána (připomeňte si zde). A světe, div se – trvá doteď. Dle vyjádření ruského státního podniku Gazprom byly na kontrolované turbíně turbíně v plynovodu odhaleny závady, které si vyžádají delší čas opravy, než bylo původně plánováno. Podstata závad údajně spočívá v úniku oleje.

Dle Siemens Energy, dodavatele kompresorových turbín, který se na jejich servisu podílí i v Rusku, ovšem takováto závada nezavdává důvod k odstavení plynovodu. Prý je možné únik utěsnit na místě. Tyto události nahrávají pohledu EU, která postupné snižování objemu dodávaného plynu plynovodem Nord Stream 1 považuje za součást ekonomického vydírání a odplaty Ruska za sankce v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Ruské zdroje naopak tvrdí, že rychlý servis plynovodu je znemožněn právě těmito sankcemi.

Faktem zůstává, že právě Nord Stream 1 je hlavním plynovodem, který dodává plyn do EU. V případě průměrné zimy a střídmého přístupu ke spotřebě jsou nicméně zásobníky plynu v EU dostatečně naplněny i pro případ, že by se provoz Nord Stream 1 už neobnovil.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme