OPEC+ v červenci a srpnu zvýší růst denní těžby ropy

Datum: 8.6.2022

V minulém článku jsme Vás informovali o šestém balíčku sankcí EU proti Rusku a okrajově jsme se zmínil o OPEC+. Pojďme se nyní děním v OPEC+ a souvislostí s Ruskem zabývat podrobněji. Organizace producentů a vývozců ropy (OPEC) a její spojenci (společně s OPEC nazýváni OPEC+) dlouhodobě regulují množství ropy, které je vyvezeno, a tedy k dostání na trhu. Od začátku pandemie, kdy se snížila poptávka, došlo ke snížení denního množství vytěžené ropy (je v zájmu OPEC+, aby vlivem nadměrné nabídky cena ropy prudce neklesla). Nyní se však OPEC+ dohodla, že vzhledem k energetické krizi, zvýšené poptávce a skončení výluk ve významných lokalitách (myšlená je tím zejména dvouměsíční uzávěra v Číně, ke které došlo v rámci boje se šířením nové vlny koronaviru), v červenci a srpnu urychlí zvyšování těžby ropy o 648.000 barelů ropy denně.

Ne každý z členů OPEC+ má kapacity na to, ab těžbu markantně zvýšil. Zvýšení těžební kvóty (tedy o kolik více musí každý člen skupiny vytěžit) bude určeno poměrně, podle dosavadní těžební kapacity. Nejdůležitějšími hráči ve zvýšení těžby tak budou Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty, jejichž těžební kapacita je dlouhodobě velmi vysoká.

V rámci energetické krize, která mj. akcelerovala jednání s OPEC+ o zvýšení těžební kapacity, je relevantní i vliv sankcí vůči Rusku. Sankce EU, zejména šestý balíček (připomeňte si zde), ovlivnily ruský odbyt a Rusko nyní těží téměř o 1 mil. barelů ropy denně méně než před začátkem sankcí, tedy výrazně méně, než by podle kvót mělo těžit a vyvážet. Někteří členové OPEC tedy uvažují i o možnosti vyloučení Ruska ze skupiny OPEC+, což by pro Rusko mohlo znamenat další dlouhodobě nepříjemné ekonomické následky. Oficiální komunikační kanály OPEC ovšem o vyloučení Ruska z OPEC+ zatím nehovoří, lze tedy předpokládat, že vyčkávají, zda se Rusku podaří opět navýšit těžbu a přesměrovat svůj export do Číny a Indie.           


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme