• Úvod
  • Fondy
  • Odkoupí saudskoarabský fond akcie od firmy Tesla?

Odkoupí saudskoarabský fond akcie od firmy Tesla?

Datum: 17.9.2018

Elon Musk, známý především jako zakladatel a generální ředitel americké společnosti Tesla, se snaží najít někoho, kdo odkoupí akcie jeho firmy a stáhne je z trhu s veřejnými akciemi. Mezi možné kupce patří státní investiční fond ze Saudské Arábie. Podle toho, co napsal Musk na svůj blog, je zřejmé, že o tomto fondu uvažuje, ale k podepsání smlouvy dosud nedošlo.

Saúdskoarabský fond by chtěl z úspěšného výrobce elektrických aut udělat soukromý podnik. Musk podotkl, že se o této variantě hovoří už dva roky. Fond přitom nedávno zakoupil pět procent akcií Tesly. Především se o něm hovoří jako o fondu, který investuje do technologických firem. Teslu by v soukromých rukou viděli rádi někteří analytici. Agentura Reuters ale vyjádřila obavy analytiků nad tím, zda bude mít firma na soukromý podnik dostatek financí.

Zhruba v polovině srpna na svém účtu na twitteru Musk napsal, že možná stáhne akcie firmy z veřejného obchodování. Pro svůj krok má údajně zajištěné financování. Zatím mlčí i fond. Agentura AP informovala o tom, že se o jeho tweet začala zajímat americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Díky Muskově zprávu se na internetu zvedly akcie firmy o téměř 11 %. Investoři spekulují o tom, co za takovým růstem stojí. Shodně se domnívají, že Muskův tweet a následný růst akcií firmy zapříčinil investorům vysoké ztráty.

V době sdílení zmiňovaného příspěvku na twitteru se akcie prodávaly za méně než 360 dolarů za kus. Jinak je Musk nabízel za 420 dolarů. Podle Muska měla o odkoupení akcií za tuto cenu zájem asi třetina akcionářů. V současné době usiluje o širší záběr investování v Tesle. Snaží se tak získat přízeň dalších investorů. Saudská Arábie by ráda investovala i do jiných oblastí než ropa, i to je důvod, proč vyjádřila značný zájem o Teslu.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme