• Úvod
  • Kryptoměny
  • Nigérie uvádí na trh svou státní digitální měnu eNaira

Nigérie uvádí na trh svou státní digitální měnu eNaira

Datum: 27.10.2021

Nigerie se připojuje ke 14 zemím světa, které jsou nyní v pilotních fázích zavádění  vlastní digitální měny – neboli Central Bank Digital Currency (CBDC). Mezi další státy,které svou CBDC již představily, patří Čína, Švédsko nebo například Jižní Korea (o čínské digitální měně jsme vás už informovali, připomeňte si zde).

Nutno podotknout, že v plném provozu jsou CBDC zatím pouze v menších ostrovních státech jako jsou Bahamy, Grenada, Svatý Kryštof a Nevis, Antigua a Barbuda a Svatá Lucie.

Digitální měny centrální banky jsou pod správou centrální banky státu, který je představil, jejich hodnota je navázána na fiat měnu a tvoří tak paralelu k národní měně.  Od jejich krypto protějšků, jako je bitcoin a ethereum, které jsou decentralizované a jejich hodnota není odvozená od poptávky a nabídky trhu, se tedy značně odlišují.

Nigérie – po USA druhý největší trh pro obchodování s kryptoměnami – tak po tříletém vývoji uvedla na trh svou digitální měnu s názvem eNaira a stala se tak prvním státem Afrického kontinentu na poli státních kryptoměn.

Měna eNaira bude vydávána Centrální bankou Nigérie (CBN) a vláda si od ní slibuje, že bude nákladově efektivnější než fyzická hotovost, pomůže lidem bez bankovního účtu snadněji se dostat k penězům, omezí nezákonné aktivity a stabilizuje národní fiat měnu, která v posledním roce oslabila více než o 5,5 %.

 


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme