Nejdříve nigerijský princ, teď Finanční správa – pozor na phishing

Datum: 5.5.2021

Podvodné e-maily, lákající na získání závratného obnosu po neznámém, nedávno zesnulém příbuzném, popřípadě jako dar od nigerijského prince, obvykle zachytí spamový filtr našich e-mailových schránek; pokud taková zpráva filtrem proklouzne, zběžná analýza často strojově překládaného textu obvykle napoví, odkud vítr vane.

V době elektronizace finanční správy se nicméně objevuje i riziko sofistikovanějšího phishingu (pozn.: označení pro e-maily, mající za cíl zneužít důvěryhodnosti domnělého odesílatele, za nějž se skutečný odesílatel vydává, k získání osobních údajů příjemce zprávy), který už tak snadno rozpoznatelný není.

Finanční správa už v březnu upozornila na vlnu podvodných e-mailů, které za pomoci zneužití loga Finanční správy lákaly na vrácení přeplatku na dani prostřednictvím kliknutí na odkaz a vyplnění příslušného formuláře. Tehdy podvodníky prozradilo vyčíslení přeplatku v eurech, tedy měně, kterou by český správce daně pro vyčíslení přeplatku jistě nevyužil.

Teď se podobná situace opakuje a datoví bandité, poučivší se z minulého pokusu, nyní v e-mailu doplnili logo také vyčíslením vratitelného přeplatku v korunách. Finanční správa tedy vydala prohlášení, v němž radí, jak phishing rozpoznat: „…e-maily rozesílané Finanční správou mají vždy tvar domény …@fs.mfcr.cz. Finanční správa navíc nikdy ve svých e-mailech nežádá o kliknutí na link.“


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme