Movití Číňané přesouvají své peníze do Singapuru

Datum: 30.3.2022

Pětina nejbohatších Číňanů dosahuje desetinásobku výše příjmů pětiny nejchudších Číňanů. 10 milionů členů později jmenované skupiny žije za méně než 2 USD denně. I toto se čínská vláda pokouší vyřešit návratem ke kořenům z poloviny minulého století a programem „bohatství pro všechny“. Jednotlivé metody by vydaly na samostatný článek. Velmi zjednodušeně jde nicméně o mechanismus, dle nějž bohatí mají více či méně dobrovolně přispívat značné sumy na kompenzaci sociálních rozdílů a docílení „společné prosperity“.

To se moc nelíbí těm, kteří mají tuto „společnou prosperitu“ financovat. Ti nyní ve velkém přesouvají své prostředky do Singapuru, kam je kromě početné čínsky hovořící komunity láká především absence daně z bohatství. Využívají k tomu takzvané Family office – soukromé společnosti, zabývající se správou majetku movitých rodin. V posledním roce se počet žádostí o zřízení takové Family office v Singapuru zdvojnásobil. Požadavek na základní kapitál společnosti je přitom obvykle částka 5 mil. USD. Ten byl ovšem upraven, neboť čínská vláda nyní omezuje možnost vývozu kapitálu ze země pro tento účel na 50.000 ročně. Číňané, kteří mají kapitál výhradně na čínském území, byt jinak nemohli využít služeb Family office.

Rivalem Singapuru v poskytování finančních služeb je Hongkong, který má v tomto odvětví přece jen větší tradici. Není přitom vyloučeno, aby hongkongští poskytovatelé finančních služeb rovněž participovali na singapurských společnostech typu Family office. Family office totiž není nijak omezena v tom, kde své prostředky dále investuje. Dokáže Singapur dohnat hongkongský náskok?


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme