Maďarsko umožní firmám platit daně v eurech a dolarech

Datum: 3.8.2022

V květnu jsme Vás informovali o nejnovějším budoucím členovi eurozóny (připomeňte si zde). Jsou ovšem také země, které se v dohledné době společnou evropskou měnu přijímat nechystají. Kromě Polska a České republiky je jednou z těchto zemí Maďarsko. To si svůj forint (HUF) v tuto chvíli hodlá ponechat kvůli ekonomické suverenitě.

Na druhou stranu ovšem Maďarsko potřebuje rozšířit své devizové rezervy – zejména USD a EUR. Vzhledem k povaze maďarské ekonomiky (malá exportně orientovaná ekonomika závislá na dovozu energií) totiž v době, kdy výrazně vzrostla cena energií a plynu, klesl kurz HUF natolik, že by Maďarsko muselo vydávat další dluhopisy, aby se dostalo k potřebným devizovým hodnotám (USD a EUR). Hledá tedy cesty, jak získat další devizové hodnoty, aniž by se muselo více zadlužovat.

Řešením je umožnit obchodním společnostem platit daně v EUR a USD. Tím se do státní kasy dostanou devizové hodnoty, aniž by bylo nutno je kupovat či půjčovat. Stejně tak obchodní společnosti, které takto zaplatí, zpravidla vedou účetnictví v EUR a USD (protože se orientují na export) – ušetří tedy na administrativní zátěži a poplatcích za převod zahraničních měn na HUF. Stejný krok ostatně připravuje i ČR – zavedení možnosti platit daně v EUR se předpokládá v roce 2024.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme