Kvůli útoku Hútíů na SAE vystoupala cena ropy na sedmiletá maxima

Datum: 19.1.2022

Jemenští povstalci Hútíové se přihlásili k odpovědnosti za útok, který se odehrál v pondělí ráno v hlavním městě Spojených arabských emirátů Abu Dhabí. Útok způsobil několik požárů, které vyústily ve tři výbuchy ropných tankerů poblíž skladovacích zařízení státní ropné společnosti ADNOC.

Hútiové jsou povstalecká skupina zajdíjských ší’itů operující v severní části Jemenu. Jemenští povstalci jsou již několik let ve válce s Arabskou koalicí, která je vedena Saúdskou Arabií (právě na Saúdskou Arábii páchají povstalci útoky nejčastěji. Zdá se však, že pondělním útokem na SAE chtějí dát najevo, že Saudská Arábie není jejich jedin‎‎‎ý cíl.

Cena ropy tak v důsledku útoků vzrostla o několik procent až na 87,5 USD za barel, což je nejvý‎še od října roku 2014. Podle analytiků banky Goldman Sachs je toto zvýšení pouh‎ým začátkem a situace se na ropném trhu bude v průběhu roku dále zhoršovat. Dle jejich v‎‎‎‎ýhledů by zásoby ropy v členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v létě měly klesnout na nejnižší úroveň od roku 2000 a cena by tak mohla vyšplhat až ke 100 USD za barel.

 


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme