Čínská ekonomika zaznamenala v uplynulém roce růst 8,1 %

Datum: 17.1.2022

V uplynulém roce čínská ekonomika zaznamenala růst 8,1 %. To je sice méně, než očekávali čínští analytici (8,4 %), stále ale jde o příjemná čísla. Statisticky si dobře vedla průmyslová výroba, značně poháněná investicemi do výrobních zařízení, které se oproti loňsku zvýšily o 13,5 %. Nejhůře si naopak vedl automobilový průmysl. Nezaměstnanost zůstala na přibližně stejné úrovni, s největším zastoupením mladých dospělých.

Maloobchodní prodej sice rostl, nicméně pomaleji, než se očekávalo – dohnal sice s růstem 12,5 % propad z roku 2020 a dostal se na hranici z roku 2019, stále se ale nepřiblížil k odhadu agentury Reuters, která v jen v prosinci očekávala růst 3,7 %. Svůj podíl na tom má zřejmě i čínská „zero-Covid policy“, která před dlouhodobými opatřeními upřednostňuje krátkodobé, ale o to intenzivnější lockdowny, v souvislosti s potíráním nové mutace viru Covid-19, omicron – lidé tedy otálejí s nákupem krátkodobě postradatelného zboží (nábytek, nové elektrospotřebiče atd.).

Odvisle od růstu HDP se v loňském roce zachoval graf růstu počtu obyvatel. Ten dosáhl pouze 0,034 %, tedy o více než dvě třetiny méně než v předchozích letech. Přitom naposledy se růst populace dostal pod 0,1 % v roce 1952.

 


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme