Koruna stále výrazně posiluje

Datum: 11.1.2022

Česká koruna stále výrazně posiluje, zatímco na Štědrý den se poprvé od začátku epidemie koronaviru dostala pod 25 Kč / EUR, tento týden se obchodovala již za 24,37 Kč / EUR. Dostala se tak na své desetileté maximum a přiblížila se k hodnotám z období let 2011 a 2012, kdy byla obchodována za 24,20-24-30 Kč / EUR. Silnější od doby vzniku eura už (koruna) byla pouze v polovině roku 2008, když na krátkou dobu prolomila hranici 24 korun za euro.

Dle analytiků posiluje zejména díky opakovanému zvyšování úrokových sazeb, ke kterému se uchýlila Česká národní banka (ČNB) v rámci boje se sílící inflací. (Připomeňte si zde). V závěru roku pak došlo k dalšímu zvýšení a nyní základní úroková sazba činí již 3,75. Razantní posilovaní koruny proti euru je také způsobeno rozdílným přístupem Evropské centrální banky, která na rozdíl od ČNB, úrokové sazby zvyšovat odmítá a stále je drží na nule.

Dle předpokladů ČNB bude koruna v následujícím kvartále dále posilovat a ke konci prvního čtvrtletí letošního roku by se měla ustálit na úrovni 24,30 koruny za euro. Vzhledem k tomu, že se rada České národní banky nechala slyšet, že základní úroková sazba tento rok ještě poroste, je další posilování koruny více než pravděpodobné.

 


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme