Je bitcoin digitálním zlatem budoucnosti?

Datum: 30.7.2018

Hodnota bitcoinu se poprvé tento měsíc dostala na částku $7 500. Zakladatel a CEO Bitmexu Arthur Hayes hovoří o hranici 5000 dolarů, což je menší částka než ta z července. Domnívá se proto, že si bitcoin již prošel tím nejhorším. Očekává, že se brzo přiblíží k hodnotě 10 000. Obecně se dá říct, že bitcoin letos dosáhl svého vrcholu. Jedná se o navýšení hodnoty o téměř 2 000 dolarů v porovnání s červnem.

Bitcoin je zakázaný jen v 8 % zemí. Ve většině států jsou jeho regulace stále nejasné. V Polsku se regulace oddalovala stejně jako v Rusku. Je důležité zdůraznit, že jakmile banky protlačí do popředí vybrané nebo nové digitální měny, nastanou změny v současné úrovni hospodářské soutěže. Výsledkem by mohlo být snížení hodnoty předních kryptoměn. Online obchody jako Expedia, či Shopify oficiálně přijaly bitcoin jako měnu.

Je pravdou, že někteří analytici předpovídali růst této digitální měny už v květnu a to na 10 000 dolarů. Přesto všechno je to obrovský posun. Takový růst se vztahuje pouze na bitcoin vzhledem k tomu, že ethereum spadlo o 3 % své hodnoty jen během minulého týdne. Existuje několik teorií, které vysvětlují tento náhlý růst. Tou nejznámější jsou zájmy investičního giganta BlackRock o účasti na trhu s digitální měnou. BlackRock je přitom ztělesněním tradičního investování. I to je důvod, proč může bitcoin v budoucnu získat důvěryhodnější seriózní postavení na trhu.

V sázce je i vytvoření bitcoinového burzovního fondu, které má mít na svědomí americké SEC. Návrh na jeho vybudování minulý rok zamítli, digitální zlato ovšem nabývá na vážnosti i mezi tradičními korporacemi. V případě, že k vytvoření fondu nakonec nedojde, neznamená to žádnou tragédii. Důležité pro digitální měny je, že je začínají respektovat finanční a vládní instituce. To napovídá o stabilní existenci, zejména bitcoinu, v budoucnu.

Z pohledu experta na předmět digitálních měn Gabora Gurbacsa se dá předpokládat, že díky vzestupu bitcoinu ztratí investoři zájem o tradiční investice ve prospěch kryptoměn. Kapitalizace trhu je u bitcoinu omezena na 128 miliard dolarů. Podle Gurbacse by se tato suma mohla ztrojnásobit až na 400 miliard korun, pokud by se 10 % hodnoty trhu zlata přesunula do bitcoinu.

Na závěr je dobré zmínit, že předvídat hodnotovou trajektorii bitcoinu je skoro nemožné. Není na škodu zaměřit se na měnící se psychologii potenciálních použivatelů měny. Zakladatel Yield Coin Samuel Leach tvrdí, že úspěch kryptoměn je úzce propojený s nastavením mysli mladších generací. Největší pravděpodobnost stále představuje třetí varianta, tedy existence bitcoinu současně s tradiční nadnárodní měnou, tedy s FIAT měnami.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme