Jaký bude skutečný propad HDP České republiky?

Datum: 11.5.2020

Ekonomika České republiky se má dle odhadu Evropské komise připravit na tvrdý propad HDP. Dle současných odhadů letošní celkové HDP sníží o zhruba 6,2 %, což odpovídá většímu propadu než v době, kdy vrcholila celosvětová ekonomická krize, tj. v roce 2009. Podoba tohoto čísla se samozřejmě může nadále měnit, a to oběma směry. Jeden z těch negativnějších odhadů hovoří dokonce o hodnotě propadu kolem 11 %.

Důvod je jasný, celkový propad poptávky a vládní restrikce, to vše na pozadí krize kolem pandemie COVID-19. Očekává se tak i značný propad investic o zhruba 15 %, či soukromé spotřeby o cca 4,5 %. Ekonomika by se měla ve své celkové podobě začít zlepšovat v roce 2021, neočekává se však, že se hned vrátí na úroveň roku 2019. Dle Mezinárodního měnového fondu bude pak celkový propad české ekonomiky pohybovat kolem hodnoty 6,5 %, přičemž příští rok se očekává její růst o zhruba 7,5 %.

Odhad dle České národní banky pak hovoří o letošním poklesu ve výši zhruba 8 % a nárustu v příštím roce o zhruba 4 %. Samotná ČNB pak snížila současnou základní úrokovou sazbu na 0,25 %. Od této hodnoty se pak odvíjí úrokové sazby poskytované komerčními bankami. Vzhledem k faktu, že realitní či hypoteční trh jsou současnou krizí zasaženy opravdu znatelně, jedná se o jasný impuls ČNB směrem k co nejvyšší možné redukci dopadu pandemie COVID-19 na aktuální trhy. Objevují se však názory, že takové intervence mohou trhu spíše uškodit. Jaký bude skutečný výsledek těchto opatření tak ukáže několik následujících měsíců.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme