• Úvod
  • Investice
  • Investice do čínských státních dluhopisů? FTSE Russel jim dává zelenou.

Investice do čínských státních dluhopisů? FTSE Russel jim dává zelenou.

Datum: 5.10.2020

FTSE Russel (poskytovatel úspěšných indexů nejen na londýnské burze) je ve světě obchodníků s cennými papíry známý především svým indexem World Governmet Bond Index. WGBI je sestavován z dluhopisů vybraných, investičně atraktivních států. FTSE Russel nyní oznámil záměr zahrnout do indexu také čínské státní dluhopisy.

Očekává se, že tento krok přivede do Číny investici v hodnotě alespoň 100 mld. USD. V tuto chvíli poskytují desetileté čínské státní dluhopisy výnos 3 %, přičemž jsou na trhu k mání v celkovém objemu astronomických 16 bilionů USD. Z tohoto objemu však zahraniční investoři drží méně než 3 % dluhopisů a to by si právě Čína přála změnit, mj. i kvůli zvýšení objemu čínského jüanu – ten v pořadí světového objemu útočí na čtvrté místo za japonským jenem, starokontinentálním eurem a americkým dolarem (s hodnotou své měny si Čína hlavu nedělá, tam drží světové prvenství kuwaitský dinar – ten má nyní hodnotu 76 CZK).

FTSE Russel je již třetí entitou, která čínské státní dluhopisy do svých indexů zahrne. Předtím k tomu došlo v indexech Bloomberg Barclays Global Aggregate Index a J.P. Morgan Goverment Bond Index-Emerging Markets. K samotnému zahrnutí má dojít v říjnu 2021.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme