Zdá se, že firmu Cryptelo čeká velmi nejasná budoucnost. Jedná se o první kauzu s kryptoměnami u nás. V polovině září začalo insolvenční řízení právě s firmou Cryptelo sídlící v Praze, která v letošním roce od investorů získala desítky milionů korun. O tomto řízení rozhodl městský soud v Praze.
Na vysvětlenou, Cryptelo v lednu investorům prodalo vlastní digitální měnu, jehož cena byla neuvěřitelných 20 milionů korun. Ihned poté se objevily spekulace o tom, že firma si na začátku podnikání půjčila hodně peněz od věřitelů, těm má dnes dlužit miliony. Cryptelo se ovšem hájí tím, že bývalý partner firmy David Libiger je nyní insolvenčním způsobem šikanuje. Za návrhem na insolvenci stojí podnikatel Jiren Alexej Petrásek. „Nelze vyloučit, že mohlo dojít k naplnění skutkových podstat trestných činů zpronevěry, poškozování věřitele či porušení povinností při správě cizího majetku,“ zněla předžalobní výzva. Firma si za jednu minci od investorů žádala deset centů. Tržní cena kryptoměny ovšem není známá vzhledem k tomu, že se s ní neobchoduje na burzách. Z letošních propočtů vyplývá, že Cryptelo mělo virtuální mince v hodnotě 50 milionů dolarů.
V insolvenčním návrhu jasně stojí dva věřitelé, a to Petrásek a Libigerova firma KL. Oběma údajně Cryptelo dluží téměř 5,5 milionů korun. Libiger byl kdysi zodpovědný za státní správu, kde vypisoval veřejné zakázky. Nařčení razantně odmítá. „Já ani mé firmy jsme nepodali insolvenční návrh, ani přihlášku pohledávky. Je mi ale známo, že navrhovatel insolvence má dlouhodobé pohledávky vůči společnosti Cryptelo po splatnosti,“ obhajuje se.
Městský soud vyslyšel Petráska a vyzval věřitele Cryptela, aby přihlásili své pohledávky. Firma teď může pouze omezeně nakládat s majetkem. Nicméně její šéf Martin Baroš trvá na tom, že firma žádné finanční problémy nemá.
Od počátku měla firma dobré jméno. V roce 2017 se vyšplhala na 7. místo z celkových 160 technologických start-upů. Nyní se její osud nejeví pozitivně.
Žitná 562/10
Praha 2, 120 00
© Parker & Hill 2021 | Všechna práva vyhrazena | admin