Až na 450 místech v ČR lze platit bitcoinem

Datum: 9.10.2018

Z dostupných informací portálu Coinmap.org je v našem hlavním městě v Praze nejvíce obchodů a bankomatů z celého světa, které přijímají digitální měnu bitcoin. Celkem se jich tam najde 160, dvakrát více než ve Vídni, kupříkladu. V Bratislavě se používá na 55 míst a bankomatů s bitcoinem, směrem na západ jsou čísla podobná. Madrid je na tom o něco lépe, nabízí asi 100 takových míst. Na prvních pěti příčkách ve světovém žebříčku stojí Buenos Aires, New York, či San Francisco. Jinými slovy na celém světě se dá bitcoin v bankomatech a na obchodních místech použít ve 3 720 firmách.

Platit nejznámější virtuální měnou se dá na téměř 450 adresách po celé ČR. Tento počet je 22 krát vyšší než podíl, jaký má země na světové populaci. Jedním z důvodů, proč se Praha těší takové popularitě bitcoinu, je zřejmě obrovská řada projektů informující veřejnost o funkcích této kryptoměny. V Praze si občané za bitcoin mohou zajít na jídlo, přenocovat, zpříjemnit si den pohybovými aktivitami a v neposlední řadě si překvapivě mohou zařídit právní pomoc.

V Česku se bitcoin dostal do popředí. Pravdou je, že Češi stále více využívají nových technologií a jejich využití na světové úrovni, například v podobě internetového připojení v restauracích, užíváním chytrých telefonů, či stále větší možnosti platit kartou. Dalo se tudíž čekat, že Praha se bude profilovat podobně a bitcoin byl jen otázkou času, konstatoval Jan Lamser, partner společnosti Red Eggs. Jen pro představu, Praha je hlavním sídlem firmy General Bytes, která patří k největším světovým producentům bitcoinových bankomatů.

Česká národní banka v případě přijetí bitcoinu na český trh nepředstavuje hrozbu. Obecně řečeno si zachovává spíše neutrální postoj.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme