• Úvod
  • Finanční poradenství

Finanční poradenství

Finanční poradenství je záležitostí, se kterou se dříve či později setká většina lidí. Odbornou finanční pomoc hledáme především vždy, kdy čelíme vážným životním otázkám. Kolik potřebujeme ušetřit na školném pro děti? Mohu si pořídit vlastní automobil? Můžeme si dovolit větší dům? Zůstane mi dostatek peněz do důchodu?

Odpovědi na tyto otázky se můžou značně lišit. Výsledek závisí od toho, kde hledáme finanční poradenství a jakého finančního poradce oslovíme. Když mluvíme s agentem, který preferuje anuitní splátky, je velmi pravděpodobné, že se Vás bude snažit přesvědčit o jejich výhodách. A to nemusí být vždy ta nejlepší varianta.

Existují zákony na ochranu spotřebitelů, které vyžadují od finančních poradců, aby kladli zájmy svých klientů na první místo. Ale ani tato skutečnost není absolutní garancí. Zůstává tedy na Vás, abyste se rozhodli pro vhodného finančního poradce. Níže je několik zásad, které Vám ulehčí výběr správného finančního poradce.

Jakého finančního poradce oslovit?

Když se rozhodujete, komu svěříte své finance, potřebujete odborníka, který bude pracovat ve Váš prospěch. Od finančního poradce byste měli dokonce vyžadovat, aby s Vámi podepsal smlouvu, která zaručí, že se nebude obohacovat ve Váš neprospěch.

Česká národní banka vede registr finančních agentů a finančních poradců. Zde najdete evidenci všech finančních zprostředkovatelů v příslušných sektorech. Kromě toho, že si zvoleného odborníka vyhledáváte v registru, ověříte si jeho dosažené vzdělání a profesní historii.

Kolik stojí finanční poradenství?

Finanční poradenství můžete vyhledat v případě, že chcete začít spořit, nebo se snažíte dosáhnout konkrétního finančního cíle. Finančnímu poradci teda zaplatíte za to, aby Vám pomohl s vytvořením finančního plánu. Když předpokládáte, že budete rady odborníka potřebovat opakovaně, je dobré se s ním dohodnout na pevných poplatcích, které si bude účtovat za čas strávený s Vašimi financemi.

Investoři, kteří svěří své investiční portfolio do rukou odborníka, vyplácejí finančnímu poradcovi určité procento ze svých aktiv. Výše poplatku za správu portfolia se pohybuje okolo 1 %. Klíčové je, abyste si nezvolili zprostředkovatele, který dostane výplatu jen v případě, kdy Vám něco prodá.

Je poradenství nezbytné?

Mnoho úspěšných lidí tvrdí, že brát si finančního poradce je zbytečné. Zvažte i tuto možnost. V současnosti jsou dostupné různé nástroje, které Vám mohou asistovat při správě financí. Existuje několik automatizovaných služeb, tzv. „robo-poradce“, ale i „hybridní“ služby, v rámci kterých se finanční odborník ve velké míře spoléhá na výpočetní techniku. V neposlední řadě byste se i Vy sami měli vzdělávat v problematice vlastních financí.

Myslíte jako podnikatel?

Úspěšní lidé jsou kreativní v mnohých směrech. Nebojí se vydat mimo zaběhnuté koleje, koukají se na věci z různých úhlů pohledů a přijímají výzvy. Počítejte s tím, že pravidla se stále mění. A to především při zvelebování Vašeho majetku. Kompletujte informace z různých zdrojů a rozhodujte se podle nich. Dobře míněná rada není nikdy na škodu, ale za poradenství byste měli platit jen v nevyhnutelných případech.

Definujte vlastní úspěch

Je důležité, abyste si nejdříve stanovili mety, kterých se budete snažit dosáhnout. Možná to zní jako klišé, ale pokud máte určený cíl, je jednodušší vybrat si tu správnou cestu. Vyhnete se pochybnostem, budete schopni dělat efektivní rozhodnutí a dosahovat lepších výsledků. Když nebudete vědět, co vlastně chcete, nepomůže Vám ani vhodně zvolené poradenství.

Buďte spokojení s tím, čeho jste dosáhli

Spoření je v konečném důsledku otázkou odhodlání a osobní spokojenosti. Máte dostatečně silnou vůli na to, abyste šetřili peníze? Dokážete si odepřít nákup drahého výrobku, který by zruinoval Váš finanční plán? Když budete pracovat na těchto vlastnostech, zvelebování Vašeho majetku bude mnohem jednodušší.

finanční poradenství parkerhill

Zajímá Vás více?

Komplexnost

Založení společnosti, její usídlení, doručení apostilované dokumentace, vedení účetnictví. Vše pod jednou agenturou.

Podpora

Máte zahraniční společnost a nevíte, zda máte splněné všechny zákonné povinnosti? Pomůžeme s kontrolou a dodržením všech požadavků ze strany státu.

Management

Nejste spokojení s fungováním Vašich ředitelů? Nedodržují termíny? Zkuste nás.

Férová cena

Máte již svou offshore společnost? Chcete lepší podmínky? Změňte svého registračního agenta.

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme