Evropská inflace dosáhla hodnoty 7,8 %

Datum: 26.4.2022

Průběžně Vás na našem blogu informujeme o vývoji inflace v ČR. Jak na tom ale jsme v porovnání s ostatními zeměmi EU? Evropský statistický úřad Eurostat zveřejnil zprávu o meziročním vývoji inflace, která do problematiky poskytuje určitý vhled.

Obecně lze říci, že rekordní míra inflace více či méně zasáhla celou EU, i když se v jednotlivých členských státech značně liší její intenzita. Zatímco Malta inflaci udržela na 4,5 %, litevská inflace se pohybuje nejvýše z celé EU, na hodnotě 15,6 %. ČR s necelými 12 % tedy přesahuje evropský průměr (7,8 %), mohlo by ovšem být i hůř. Na inflaci se dle očekávání nejvíce podepisuje nárůst cen energií. Ty meziročně zdražily téměř o polovinu.

Dlouhodobý cíl Evropské centrální banky, inflace ve výši 2 %, je tedy v tuto chvíli na hony vzdálen všem členům EU. Navzdory tomu nicméně ECB volí odlišnou strategii, než jakou zvolila ČNB, která na rostoucí inflaci reagovala zvýšením základní úrokové sazby (celým mechanismem jsme se obšírněji zaobírali zde). ECB prozatím nechává základní úrokovou sazbu na hodnotě 0 %; předpokládá se přitom, že do poloviny roku nepřejde k jejímu zvýšení.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme