Ekonomika české republiky roste rychleji než ta německá

Datum: 26.8.2019

Česká ekonomika roste rychleji oproti odhadům ekonomických expertů. V letošním druhém čtvrtletí HDP vzrostl o 2,7 %, přičemž meziročně dokonce o 2,8 %. Překvapivý je tento výsledek převážně proto, že v mezinárodním měřítku ekonomiky evropských států (hlavně těch hospodářsky velmi vyspělých) spíše stagnují, přičemž některé dokonce zaznamenávají pokles. V rámci zemí V4 se tak Česká republika odlepila z posledního místa procentuálního růstu HDP, kde jí nahradilo Slovensko, které svým růstem nemile překvapilo. Odhady totiž počítaly přibližně s 3,1 %, zatímco realita je 1,9 %. Energický růst se drží nejenom České republiky, ale také Maďarska (4,9 %) a Polska (4,5 %).

Faktorů, proč ekonomika České republiky takto znatelně roste navzdory západoevropským trendům, je hned několik. Růst HDP v západních zemích (např. v Německu či Francii) vykazují ztráty zejména kvůli eskalaci obchodní války mezi USA a Čínou. Spojené státy se snaží razantně omezovat čínský dovoz, což znatelně pociťuje i Evropa, jelikož je Čína šetrnější v sektoru investic. Dalším velkým faktorem je dnes již prakticky neodvratitelný brexit. Jednak se z Británie pomalu začíná stahovat pracovní síla, ale také se omezuje tok kapitálu z/do Británie. Také je zaznamenán růst nezaměstnanosti, což samozřejmě ekonomickému rozvoji nepomáhá. Obecně lze také říci, že v těchto zemích slábne zahraniční poptávka po domácích produktech.

Zmíněný trend zatím do České republiky plně nedorazil, a to i proto, že pokles růstu západoevropských HDP lze zaznamenat zhruba od poloviny května letošního roku. Oproti tomuto se v  České republice snižuje nezaměstnanost a určité ekonomické (zejména průmyslové) segmenty zaznamenávají znatelný růst. Poptávka po domácím zboží je navíc i nadále vysoká.

Experti tuto skutečnost však odůvodňují tzv. frontovým efektem. Ten lze vysvětlit tak, že zhruba 2 roky zpátky byla poptávka tak obrovská, že tuzemská výroba nestíhala vyrábět a na své produkty budovala pořadníky, díky kterým byla potenciálním zákazníkům předběžně oznámena doba, kdy svoji objednávku obdrží (typické pro automobilový průmysl). V současnosti je již poptávka nižší a tak lze „dovyrábět“ zboží z pořadníků.

Trend dlouhodobě dravého růstu české ekonomiky však nebude trvat donekonečna. Lze totiž poměrně přesvědčivě předpokládat, že „západní problémy“ velmi brzy dorazí i na území České republiky a dalších států V4. Již v druhém pololetí letošního roku se tak očekává oslabení ekonomického růstu, které by mělo pokračovat i v příštím roce.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme