Dodavatel energií firma Bohemia Energy ukončila svou činnost

Datum: 15.10.2021

Společnost Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku, ve středu 13. října 2021 oznámila ukončení činnosti. Společnost tak po sobě zanechá téměř milion zákazníků, kteří budou muset v následujících měsících změnit dodavatele. Dle expertů se však krach Bohemia Energy očekával již delší dobu, ukončení činnosti její slovenské pobočky před několika týdny už pak pouze potvrdilo její nevyhnutelný konec.

Hlavní příčinou ukončení činnosti, uvedla společnost rekordně rostoucí ceny elektřiny a plynu, na které ve spojení s fixací nízkých cen zákazníkům a příliš riskantním spekulováním s cenami energií, už nebyla schopna reagovat.

Situace na trhu s energiemi je opravdu bouřlivá, tak například jedna megawatthodina elektřiny na říjen stojí na pražské energetické burze 136 eur (v přepočtu 3 451 korun), listopad vyjde na 150 eur. Loni přitom byla cena třetinová. Ještě razantněji se navýšily ceny plynu – dodávka na další tři měsíce stojí 65 a více eur za megawatthodinu, zhruba pětkrát více než před rokem.

Bohemia Energy sice vydala tiskovou zprávu informující zákazníky, že se nemusí obávat odpojení od energií úplně, dodávky jim má totiž povinnost zajistit takzvaný dodavatel poslední instance. (Zákazník si dodavatele poslední instance nevybírá sám, ale je mu přidělen v souladu s legislativou, a to podle distribučního území, na kterém se nachází dotčené doběrné místo. V případě dodávek elektřiny je území České republiky rozděleno mezi ČEZ Prodej, a.s., Pražská Energetika, a.s. a E.ON Energie, a.s.) Už teď je však zřejmé, že zákazníci budou od dodavatelů poslední instance odebírat energie za mnohonásobně vyšší ceny a pouze na dobu maximálně šesti měsíců.

 


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme