Bankovní rada ČNB rozhodla o znovuzavedení horních hranic ukazatelů DTI a DSTI u hypotečních úvěrů a zároveň upravila limit ukazatele LTV, vše s platností od dubna roku 2022. ČNB tak reaguje na stále rostoucí ceny nemovitostí, kdy podle odhadů byly byty v Česku ve 2. čtvrtletí nadhodnocené v průměru zhruba o 25 procent. U investičních bytů to je dokonce přes 30 procent. Ceny bydlení se letos zvyšují napříč celou Evropu, nárůst v ČR však patřil k nejvyšším v ročním i tříletém horizontu.
Pojďme si však vysvětlit, co přesně ČNB zavedla a co ukazatele DTI, DSTI a LTV vůbec znamenají. Ukazatel LTV (Loan to Value) představuje procentní poměr mezi výší úvěru a hodnotou zastavené nemovitosti. ČNB doporučuje, aby tento ukazatel nepřesáhl od dubna 2022 80 % (90 % u lidí ve věku do 36 let, kteří si pořizují vlastní bydlení). Pokud tedy například uvažujete o koupi domu v hodnotě pět milionů korun, půjčí vám banka při 80% LTV maximálně 4 miliony korun.
Ukazatel DTI (Debt to Income) je poměr výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu. ČNB nastavila tento ukazatel od dubna 2022 na 8,5 (u mladých do 36 let na 9,5). Pokud si tedy opět budeme půjčovat na dům za pět milionů, náš roční příjem by měl být alespoň 588 tisíc korun.
Ukazatel DSTI (Debt Service to Income) je procentním vyjádřením podílu ročních průměrných výdajů žadatele o úvěr vyplývajících z jeho celkového zadlužení (tzv. dluhová služba) na jeho ročním čistém příjmu. Zjednodušeně řečeno jde o procentní podíl celkové výše všech měsíčních splátek na čistém měsíčním příjmu žadatele o úvěr. ČNB stanovila od dubna 2022 tento ukazatel na 45 % (50 % pro mladé do 36 let). Pokud tak budete mít vyměřené splátky na váš vysněný dům ve výši 20 tisíc korun měsíčně, váš měsíční příjem by měl být alespoň 45,5 tisíce korun.
Žitná 562/10
Praha 2, 120 00
© Parker & Hill 2021 | Všechna práva vyhrazena | admin