Bitcoinová síť překonala v objemu plateb PayPal

Datum: 26.11.2021

Již loni touto dobou byla hodnota tržní kapitalizace Bitcoinu přibližně o jednu miliardu USD vyšší než hodnota tržní kapitalizace společnosti PayPal. Jmenovaný poskytovatel platebních služeb tehdy reagoval zahrnutím několika kryptoměn v čele právě s bitcoinem do portfolia platebních prostředků, které bude na své platformě podporovat.

Nyní, o rok později, bitcoin překonal PayPal nejen svou tržní kapitalizací, ale i objemem plateb. Počítáno prostřednictvím průměrného objemu plateb, PayPal zpracoval za každé čtvrtletí letošního roku transakce v hodnotě přibližně 302 miliard USD, zatímco bitcoinovou sítí každé čtvrtletí „protekla“ kryptoměna za 489 miliard USD.

Nizozemská analytická společnost Blockdata si na svých stránkách položila otázku, jaký další milník by mohl pro bitcoin po PayPalu následovat a došla k odvážnému závěru; objem plateb v síti bitcoinu nyní dosahuje více než čtvrtiny objemu plateb, které zpracuje síť Mastercard. Vzhledem k pověstné volatilitě kryptoměn s bitcoinem v čele (právě vývoj hodnoty bude jedním z klíčových faktorů pro vývoj objemu plateb) by jakákoli přesně datovaná prognóza nebyla ničím než prachsprostým věštěním z křišťálové koule. Následující řádky jsou tedy pouze informačního, nikoli prognostického charakteru.

Pokud by hodnota bitcoinu rostla po celou jeho dvanáctiletou kariéru lineárně (což nerostla) a současný počet transakcí by zůstal zachován, objem transakcí u obou sítí by se srovnal v roce 2060. Naopak pokud by hodnota bitcoinu kopírovala letošní graf vývoje hodnoty, k dorovnání objemu transakcí Mastercard by došlo již v roce 2026. Jisté tedy zůstává jen to, že s letošními 1.8 biliardami USD u Mastercard a 3.2 biliardami USD u Visa (za každé čtvrtletí) zatím piedestal klasických platebních karet není ohrožen.

 


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme