Čína přichází s vlastní kryptoměnou

Datum: 2.9.2019

První větší reakce na ohlášení připravované facebookové virtuální měny Libra na sebe nenechala dlouho čekat. Nebylo tajemstvím, že se Čína chystá spustit vlastní kryptoměnu. Co ale odbornou veřejnost překvapilo, byla skutečnost, že se jí chystá spustit již letos v listopadu. Hlavním důvodem má být snížení nákladu na oběh bankovek a větší kontrola trhu. Dle současných zjištění by nová kryptoměna měla být spuštěna 11. listopadu, kdy se v Číně slaví tzv. den nezadaných. Tento svátek má jedno velké specifikum, jedná se totiž o nejvýnosnější den pro internetové prodejce. Zprvu má centrální vláda měnu uvést do distribuce skrze 7 různých institucí, ať už internetových obchodů (např. Alibaba), bank či vydavatele platebních karet (China UnionPay).

Čína se navíc chystá poměrně radikálně vstoupit na lokální trh s kryptoměnami i razantnějším způsobem. Dle seznamu průmyslových aktivit vyhotoveného místní správní autoritou, se chystá úplný zákaz těžby jakékoliv kryptoměny. Paradoxem je, že Čína samotná je největším trhem pro oblast hardwarových zařízení pro těžbu kryptoměn. Takto velká státní intervence dozajista znamená nátlak na tento sektor a také snahu o vytvoření monopolu na lokálním trhu s virtuálními platidly.

Navzdory faktu, že první vytvořená kryptoměna má dnes již přes 10 let, celé toto odvětví je teprve v začátcích. Už v současnosti je ale patrné, že nabízí velký potenciál a prostor pro obchod. Této skutečnosti si jsou vědomi nejen obchodníci, ale i celé státy. Proto se do této problematiky snaží proniknout stále více subjektů a vytěžit z ní co nejvíce. Pravděpodobně nás tak v tomto segmentu čeká ještě zajímavá budoucnost.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme