Česko má jeden z nejsložitějších daňových systémů v Evropské unii

Datum: 22.5.2019

Vědečtí pracovníci v Mnichově a Universität Paderborn společně ve spolupráci s BDO a daňovými odporníky uskutečnili průzkum mezi 1 000 respondenty z celého světa ohledně složitosti daňových systémů. Průzkum se zaměřil na vnímání složitosti daně z příjmů právnických osob z pohledu daňových poradců ze 143 zemí světa. Výsledkem je Tax Complexity Index (Index daňové složitosti), který je měřen skrze dvacet kritérií složitosti systému daně z příjmů právnických osob.

Česká republika v rámci Evropské unie má jeden z nejhorších výsledků. Horší výsledek, tedy složitější daňový systém, má už jen Itálie, Řecko a Chorvatsko. Česká republika má v oblasti přijímání nových daňových předpisů a investičních pobídek pak zcela nejhorší výsledek z evropské osmadvacítky.

Z pohledu celosvětového žebříčku se Česká republika umístila na 85. místě ze 143 analyzovaných zemí. Lepší umístění má většina evropských zemí včetně Visegrádské skupiny a dále pak Rusko a rozvojové země jako je Botswana a jihoasijský Bangladéš.

Nejpřívětivější systém daně z příjmů právnických osob má Jersey, závislé území britské koruny. Dalším v pořadí je pak středoamerická Nikaragua a ostrov Mauricius.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme