České dráhy splatily pětileté dluhopisy

Datum: 7.9.2018

I když mají České dráhy stále rostoucí konkurenci, jak u železničních dopravců, tak u těch autobusových, dokázaly se udržet na špici. V prvním pololetí cestovalo o 2,5 milionu lidí více než v roce 2017. ČD si tak přišly na zhruba 1 miliardu korun. Tato vydělaná částka jim umožnila splatit pětileté dluhopisy, čímž snížily hrubé zadlužení na 27 miliard z původních 30,8 miliard korun. České dráhy dluhopisy prodaly v červenci tohoto roku.

Příští rok pro České dráhy rovněž představuje určité změny, například refinancování úvěrů. Šéf ČD Pavel Krtek tento proces označil za velmi dlouhý a náročný. Vzhledem k tomu, že se investoři jeví jako velmi zkušení lidé, kteří se pohybují delší dobu na světových trzích. Zastupují investiční fondy, které se starají o portfolia několikanásobku HDP u nás. Krtek bude proto usilovat o jejich přízeň.

Člen představenstva Martin Bělčík se nechal slyšet, že „v roce 2016 České dráhy při emisi 400 milionů eur získaly takové podmínky, že teď šetří desítky milionů ročně na úrokových nákladech. “

Co se týče dalších novinek ze světa dluhopisů, EPH Daniela Křetínského plánuje refinancovat současný dluh, na což si půjčuje asi 3 miliardy korun. Křetínský se domnívá, že jde o nejnižší dluh v rámci energetických skupin v celé Evropské unii. Ve světě se také dějí nečekané věci. Turci pro svou nedůvěru v západní trh, expandovali první emisi pandy bondů vůbec, což jsou dluhopisy emitované v čínské měně.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme