Ceny stavebních parcel stabilně rostou od roku 2010

Datum: 24.8.2022

Průběžně Vás na našem blogu informujeme o vývoji cen i nabídky domů a bytů k prodeji i pronájmu (naposledy zde). Dlouho ovšem nebyla řeč o pozemcích. Jak se vyvíjí cenová situace v případě stavebních parcel?

Dle očekávání jejich cena roste. Z povahy věci totiž jde o zboží, jehož zásoba je omezenější než zásoba domů a bytů, neboť ty je možné, ač ne ze dne na den, dostavět. Průměrná hodnota stavební parcely v ČR tak stabilně roste již od roku 2010 – za tu dobu se zvýšila o téměř 130 %. K markantnímu růstu cen došlo v uplynulých dvanácti měsících (přičemž se ostatně není čemu divit, uvážíme-li cenový vývoj prakticky v jakémkoli jiném odvětví), kdy se průměrná cena stavební parcely zvýšila o 23,2 %.

S rostoucími cenami se snižuje i průměrná požadovaná velikost pozemku. Stavitelé rodinných domů dříve nejčastěji vyhledávali pozemky o ploše mezi 800 a 1000 m2, nyní je největší zájem o pozemky s plochou lehce nad 700 m2. V okrajových částech Prahy přitom metr čtvereční takového pozemku stojí až 25 000 Kč. S rostoucí vzdáleností od Prahy cena klesá a ve vzdálenosti 25 km od Prahy se lze dostat i na pětinu ceny, tedy 5 000 Kč. Hodně ale záleží na občanské vybavenosti, a především dopravní obslužnosti (po silnici i po kolejích). Vzhledem k výše zmíněné povaze nerozmnožitelnosti pozemků není pravděpodobné, že by tyto ceny měly klesnout.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme