Ceny energií klesají, nové tarify se pohybují mírně pod cenovým stropem

Datum: 18.1.2023

Příznivý vývoj na trhu s energiemi umožnil dodavatelům energií nabízet výhodnější energetické tarify. Ty jsou nyní lákadlem pro nové klienty Zákonný cenový strop pro domácnosti i firmy je pro tento rok 5000 Kč za jednu MWh elektřiny a 2500 Kč za jednu MWh plynu (plus DPH a distribuční poplatky).

Nově nabízené ceníky jsou spojeny s několikaletou fixací. Např. E.ON nabízí elektřinu za 4746 Kč na MWh bez DPH a plyn za 2499 Kč za MWh s tříletou fixací. Smlouva tedy pro nové zákazníky bude výhodná, pokud bude zrušen či zvýšen cenový strop, ovšem méně výhodná, budou-li ceny na trhu s energiemi dlouhodobě klesat. V takovém případě by se klesající ceny projevily pouze u klientů, kterým již fixce skončila

Je pravděpodobné, že nabídek nižších tarifů bude přibývat. To, že o nich přinejmenším uvažují, potvrdili i další velcí dodavatelé, např. ČEZ a Pražská energetika, ačkoli si nechávají prostor pro sledování, zda se na trhu s energiemi nejedná jen o krátkodobý pokles. Zároveň se zapojí i malí a střední dodavatelé – někteří z nich nabízejí zákazníkům, a to nejen novým, již nyní výhodnější tarify než velcí dodavatelé, a to zejména v případě plynu.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme