Zlato stále roste

Datum: 2.11.2020

V minulých měsících jste na našem webu mohli číst o vycházející hvězdě Big Tech, popřípadě stay-at-home stocks. Tyto prvky se staly v průběhu tažení Covid-19 pro leckteré investory zajímavějšími než klasické, nízkorizikové investiční nástroje jako například státní dluhopisy. Jak se ale pandemie projevila na zlatě, notoricky známém bezpečném přístavu ve světě investic?

Kdo nakoupil začátkem roku, může si spokojeně mnout ruce – za rok 2020 zatím cena zlata v USD vzrostla o více než čtvrtinu. Analytici se shodují, že jeho cena s druhou vlnou Covid-19 ještě poroste – nyní by tedy případné pozdě procitnuvší investory neměla odradit. Proč tomu tak je?

Ustáleným mechanismem, kterým monetární politika států po celém světě reaguje na finanční krize, je snižování hodnoty měny, jakožto i úroků u finančních nástrojů, která ze své podstaty nějaký úrok poskytují. Obvykle nejstabilnějším nástrojem s podobnými vlastnostmi bývají právě státní dluhopisy. Co ale s nimi, když začnou poskytovat nižší úrok a ve výsledku jejich hodnotu garantuje právě stát, který garantuje i oslabenou měnu? Zlato naproti tomu žádný úrok neposkytuje, jeho cena ale na rozdíl od jindy spolehlivých dluhopisů reaguje příznivě právě na finanční krize. Jelikož ta aktuální ještě nějaký ten pátek potrvá, rozumný investor jistě zváží možnost „dát cihlu k cihle“.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme