Živnostníci letos budou muset podat daňové přiznání elektronicky

Datum: 22.2.2023

V prosinci letošního roku jsme Vás informovali o povinném zavedení datových schránek (připomeňte si zde). S blížícím se termínem pro podání daňového přiznání ale zejména těm OSVČ, které datovou schránku získaly až letos, neuškodí připomenout povinnost, která se k ní váže.

Jedná se o elektronické daňové přiznání. To musí dle zákona podat všechny osoby s datovou schránkou elektronicky. Ty OSVČ, které už datovou schránku měly dříve, tuto povinnost znají. Noví uživatelé datových schránek z řad OSVČ by ale měli vědět, že pokud podají daňové přiznání v listinné podobě a měli už v tu dobu zřízenou datovou schránku, správce daně ho může posoudit jako nepodané a uložit jim pokutu.

Na druhou stranu mají ti, kteří musí podat přiznání elektronicky, více času. Zatímco termín pro listinné podání je letos 3. dubna, elektronické daňové přiznání lze podat až do 2. května. V případě využití služeb daňového poradce je lhůta tradičně nejdelší – až do 3. července. Vedle datové schránky je možné k elektronickému podání využít také portál Moje daně. Lze s nadsázkou uzavřít, že živnostníci letos na daních ušetří – přinejmenším jednu cestu na finanční úřad.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme