• Úvod
  • Zakládání bank v Panamě

Zakládání bank v Panamě

Proč brát Panamu jako zemi, o níž lze v souvislosti se založením banky vážně uvažovat?

Existuje deset významných důvodů, proč uvažovat o založení banky právě zde:

1. Dobře regulované a respektované mezinárodní bankovní centrum – největší ze všech v Latinské Americe, pouze s jedním pádem banky od roku 1990 (bez ztráty prostředků zahraničních vkladatelů).

2. Přestože požadavek kapitalizace ve výši 3 milionů USD pro zahraniční (offshore) licenci je vyšší než v jiných jurisdikcích, které nedosahují takových kvalit, pouze 250 000 USD z této částky musí být vedeno u státní banky – zbytek může zůstat v bance jako provozní kapitál. Většina jurisdikcí požaduje mnohem více, než-li povinné uložené veškeré minimální kapitalizace – a popravdě řečeno, nevíme o jurisdikci, kde získáte bankovní licenci za méně než 2 miliony USD, i když oficiálně minimální výše kapitalizace činí pouze 1 milion USD.

3. Nejrychlejší (60 dní) členství ve SWIFT. Ministerstvo pro bankovní dohled vyřídí proces podání přihlášky o tento nejdůležitější bankovní nástroj a umožní vaší bance členství bez obvyklé dvouleté čekací lhůty, která se na nové banky zpravidla vztahuje.

4. Garantovaná podpora zřízení korespondenčního účtu. Banky založené ve většině jurisdikcí mají dnes, pokud svou činnost teprve zahajují, velké potíže se získáním bankovních korespondenčních účtů vedených u významných bank.

5. Nejpřísnější zákony na ochranu bankovního tajemství na světě. Vzhledem k tomu, že Panama má přísnou právní úpravu proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a je navíc neutrálním státem (viz panamský průplav), USA a Evropa povětšinou nechávají Panamu na pokoji a nevyvíjejí tlak na změnu právní úpravy v oblasti bankovního tajemství.

6. Rozhodnutí garantováno do devadesáti dnů – současně si je třeba uvědomit, že toto rozhodnutí může mít podobu žádosti o doplnění informací nebo dokumentů, to však nikdy není špatné znamení.

7. Panama má nejlepší obchodní a technologickou infrastrukturu v oblasti na jih od hranic USA a Mexika.

8. Panama je dobrý komunikační uzel v porovnání s většinou offshore jurisdikcí, kde je mnohem obtížnější přimět klientelu k jejich návštěvě.

9. Panama vám přináší příležitost k růstu vaší banky v nulovém daňovém prostředí s relativně malou byrokratickou zátěží.

10. Vzhledem k nedávné bankovní konsolidaci v nejvyšších patrech trhu (HSBC Panama nakoupila Banistmo, Citibank Panama nakoupila Banco Uno, atd.), podporuje v tomto okamžiku panamský úřad pro bankovní dohled vydávání nových bankovních licencí, proto je nyní vhodná doba využít této výhodné příležitosti.

Průměrné náklady na založení banky zde činí 50 000 USD na licenčních a právních poplatcích. Může to být trochu méně i více v závislosti na tom, zda si odborné poradenské služby dokážete zajistit sami nebo zda v Panamě potřebujete služby na klíč, které spočívají v pomoci s takovými záležitostmi, jako je zpracování podnikatelského záměru a poskytnutí místního hlavního ředitele banky, který bude fungovat jako místní bankovní vedoucí pracovník.

Jsou zde však i jiné možnosti pro finanční instituce, které přijímají vklady a které nevyžadují přísný licenční postup?
Ano, existuje řada nebankovních možností, které lze pro vkladatelskou činnost účinně využít. K dvěma nejoblíbenějším patří Švédská úvěrová unie a Novozélandská offshore finanční společnost. Žádná z těchto možností nevyžaduje důkaz o kapitalizaci.

V Panamě rovněž existuje možnost (financiera), která představuje cestu růstu, jíž řada subjektů využila k tomu, aby se stala plně rozvinutými bankami. Financiera je finanční společnost oprávněná k přijímání úvěrů (ve skutečnosti vkladů) od klientů, která následně půjčuje. Nejde o nic jiného než o klasické spoření a půjčování. Nejběžnějším typem těchto financieras v Panamě jsou subjekty, které nabízejí spotřebitelské úvěry, v žádosti však lze schválit téměř každý typ úvěrování. Na důkaz kapitalizace je nutno do místní banky složit 500 000 USD. Financiera musí být místní podnik s řádně personálně zajištěnou provozovnou. V případě zájmu vám můžeme na vyžádání poskytnout bližší informace.

založení banky v panamě

Zajímá Vás více?

Komplexnost

Založení společnosti, její usídlení, doručení apostilované dokumentace, vedení účetnictví. Vše pod jednou agenturou.

Podpora

Máte zahraniční společnost a nevíte, zda máte splněné všechny zákonné povinnosti? Pomůžeme s kontrolou a dodržením všech požadavků ze strany státu.

Management

Nejste spokojení s fungováním Vašich ředitelů? Nedodržují termíny? Zkuste nás.

Férová cena

Máte již svou offshore společnost? Chcete lepší podmínky? Změňte svého registračního agenta.

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme