Výsledky Global Financial Centers Index

Datum: 8.11.2019

Dle indexu Global Financial Cennters Index z konce září letošního roku byl aktualizován seznam nejžádanějších světových finančních center. Tento index mapuje více než 29.000 finančních center po celém světě. Na jeho vytváření se podílejí světové banky, nadnárodní investoři či mezivládní instituce (např. OECD).

V současnosti je na prvním místě New York, který zvýšil svůj náskok na druhý Londýn. Britské metropoli v tomto směru podstatně uškodil Brexit, obchodní válka mezi USA a Čínou, či geopolitický stav země.

Velký vzestup však zaznamenávají asijská finanční centra. Hned 7 z prvních 10 pozic totiž zaujímají právě města z oblasti Asie a Pacifiku. Na 3. místě se umístil Hongkong, 4. Singapur, 5. Šanghaj, 6. Tokyo, 7. Peking a 9. Shenzhen. Na 8. pozici se vypracoval ekonomicky a investičně velmi rychle se rozvíjející Dubai, přičemž první desítku uzavřelo australské Sydney. Významný posun zaznamenali také Mauricius (40. + 14 pozic), Bahrain (47. + 20 pozic) a Nairobi (88. + 9 pozic)

Naopak pád zažívají území pod formální mocí britské koruny. Propadly se ostrovy Man (89. – 5 pozic), Jersey (59. – 12 pozic) a Guernsey (92. – 17 pozic), přičemž poslední zmíněný vykazuje výrazný pokles již několik posledních let.

Praha se v tomto žebříčku umístila na 58. místě, kdy se oproti loňským výsledkům o 4 pozice zlepšilo její postavení. Výrazně si však polepšila i další centra, např. Paříž, Lichtenštejnsko, Řím, Moskva, Bombaj, Chengdu, Bahamy, Tallin, Buenos Aires a Kypr.

V současné době tak pozorujeme stále intenzivnější boj o dominanci ve světě finančních center, a to ať už na jeho samotné špici, tak i na nižších pozicích. Obecně roste oblíbenost asijských finančních center, u kterých se dle některých odhadů očekává, že by se v budoucnu mohla vyšplhat až na samotný vrchol celého indexu.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme