Vypraných 3,5 bilionu korun a Deutsche Bank

Datum: 21.11.2018

Německá banka Deutche Bank je stále více spojována se skandálem praní špinavých peněz skrze dánskou Danske Bank. Tento případ se týká transakcí, které v součtu tvoří 200 miliard eur. Platby byly realizovány během 9 let, od roku 2007 do 2015. Finanční prostředky putovaly přes pobočku předního evropského věřitele v USA – podle zatím všech dostupných zdrojů se jedná právě o Deutsche Bank.

Do těchto operací byly zainteresovány i další úvěrové instituce a dvě velké americké banky a americká pobočka jedné velké evropské banky. V současné době se vede několik mezinárodních vyšetřování pro podezření z praní špinavých peněz. Vyšetřování se soustředí na estonskou pobočku Danske Bank, pro kterou byla Deutsche Bank korespondenční bankou. Sama dánská banka ve svém interním vyšetřování dospěla k závěru, že převážná část těchto transakcí je krajně podezřelá a mohla napomoct k legalizaci výnosů z trestné činnosti.

Banka se nejen kvůli této zprávě potýká s problémy. Za loňský rok zaznamenala ztrátu 735 milionu eur.  Koncem roku 2016 banka zaplatila 7,2 miliardy dolarů za urovnání sporů týkajících se hypotečních cenných papírů a všeobecně je zatěžována vysokými náklady na řešení právních sporů.

Kvůli těmto negativním zprávám zaznamenaly akcie Deutsche bank pád na rekordní minimum. Za poslední rok ztratily akcie banky polovinu své hodnoty.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme