Vláda bojuje s růstem cen pohonných hmot

Datum: 12.4.2022

Vláda připravuje balíček opatření s cílem upravit rekordně vysoké ceny pohonných hmot, které eskalovaly v období probíhající ruské invaze na Ukrajinu. Opatření, týkající se čistě pohonných hmot, mají být realizována ve třech rovinách. Jedná se o snížení spotřební daně, zrušení silniční daně a zrušení povinného přimíchávání biosložky do paliv. Mimo tato opatření má být také zintenzivněna podpora nízkoemisních vozidel. V jednání je také možné zastropování marží prodejcům pohonných hmot.

Snížení spotřební daně by spolu se zrušením povinnosti přimíchávání biosložky do paliv (pozn.: tato biosložka je dražší než samotné palivo) mělo na každém litru zakoupené pohonné hmoty pomoci ušetřit až 3,50 Kč komukoli, kdo jej koupí. Zrušení silniční daně pro osobní automobily, autobusy a nákladní automobily do 12 tun v rozsahu, v jakém to umožňují unijní předpisy, zase nejvíce ocení malí a střední podnikatelé. V případě podpory elektromobilů bude pro zaměstnance nově výhodnější využívat služební nízkoemisní vozidlo i k soukromým účelům (srážka ze mzdy, kterou mu nyní zaměstnavatel za využívání vozidla k osobním účelům ze zákona strhává, bude o polovinu nižší). Také bude urychlen odpis dobíjecích stanic na elektromobily – při stávající úpravě se dobíjecí stanice odepisují 10 let, tato doba by se měla zkrátit na 5 let.

Zatímco výše popsaná opatření musí ještě projít legislativním procesem a budou všeobecná, podnikatelé, kteří podnikají v dopravě, jsou již nyní oprávněni podat žádost o odložení platby DPH. Poslední platba, kterou bude možné takto odložit, bude platba za říjen 2022. I bez žádosti jim přitom budou prominuty zálohy na silniční daň.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme