Úroková sazba roste. Ceny nemovitostí také. Jak moc?

Datum: 9.5.2022

Již od začátku zvyšování základní úrokové sazby ze strany ČNB sledujeme její dopad na ceny a dostupnost hypoték. Zvyšuje se ovšem ještě jeden zásadní faktor, a to kupní ceny samotných nemovitostí. Pojďme se nyní zabývat vývojem v uplynulém čtvrtletí.

Cena jednoho metru čtverečního ve starším bytě dosáhla celorepublikové průměrné hodnoty 90.000 Kč. Nejvyšší je pochopitelně v Praze, kde za jeden metr čtvereční ve starším bytě zaplatíte přes 120.000 Kč. Z dat o prodejích bytů vyplývá, že se zájemci o byty v Praze snažili překlenout růst cen nákupem bytů v méně lukrativních lokalitách nebo s nízkou metráží (přičemž v Brně volili naopak kupující postup přesně opačný).

Lépe na tom jsou rodinné domy – celorepublikový průměr se ve sledovaném období zastavil na 47.500 Kč za metr čtvereční. Ceny pražských rodinných domů (ačkoli pochopitelně nejvyšší v republice) za první čtvrtletí dokonce klesly na 82.000 Kč za metr čtvereční.

Ceny nájmů se vrátily na úroveň před únorem 2019 (před vypuknutím pandemie). Zajímavé je, že rychleji než v Praze a v Brně rostou v regionech – v souvislosti s větší poptávkou po nájemních bytech i s přílivem uprchlíků z Ukrajiny se totiž ukazuje, že dostatek jich je právě pouze ve velkých městech.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme