Úroková sazba ČNB zůstává beze změny

Datum: 29.6.2020

Jednomyslným rozhodnutím bankovní rady ČNB bylo určeno, že základní úroková sazba zůstává nadále na 0,25 %. Guvernér ČNB toto rozhodnutí zdůvodňuje faktem, že se podařilo uspokojivě odhadnout vývoj ekonomiky v minulých měsících. Podniky se tedy zatím nemusejí obávat dražších úvěrů na investice a provoz, stejně jako domácnosti dražších půjček.

Snížení úrokových sazeb podle odborníků nelze očekávat, pokud se neukáže, že výdaje státu v době krize nezhoršily inflaci. Stejně tak by další snižování úrokových sazeb nepříznivě ovlivnilo finanční sektor, který již v průběhu koronavirové krize utrpěl značné ztráty. Finanční sektor již minulý týden „postrčila“ ČNB zrušením posuzování limitu DSTI (poměr všech úvěrů proti měsíčnímu příjmu žadatele) při žádosti o úvěr. To v praxi znamená, že na úvěr dosáhne více žadatelů. Jestli se tento neprojeví na růstu počtu dlužníků v platební neschopnosti, to prověří až čas. Navíc zejména v případě podniků je jejich schopnost „dosáhnout“ na požadovaný úvěr více než žádoucí.

Podle Rusnoka by již další kroky ČNB byly pro ekonomiku nežádoucí. Uvedl, že případné využití devizových intervencí a odkupu dluhopisů se v tuto chvíli nechystá.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme