Rusko možná skoupí vlastní dluhopisy, píše agentura Bloomberg

Datum: 21.9.2018

Pokud se americké sankce budou vztahovat na ruské dluhopisy, či pokud dojde ke zvýšení volatility na trhu, Rusové skoupí svůj vlastní dluh. Tamní ministerstvo financí tvrdí, že je na to Rusko připravené. Komentátor Bloombergu Leonid Bershidsky zdůrazňuje, že odkoupení vlastního dluhu se dá pouze v případě, že se zahraniční investoři jeví jako nestabilní.

Řešením pro Rusko je vyřešit spory s USA. V takovém případě by zahraniční investoři pro Rusko znamenali dobrý posun vpřed. Nicméně šance, že se vztahy mezi Ruskem a Amerikou urovnají, je velmi nízká. Proto odkoupení vlastních dluhopisů od zahraničních investorů se nejeví jako tak špatný nápad. Mohl by tím pomoct ke kurzové stabilitě. Bershidsky naráží na posílení národní suverenity, která na východě Evropy značně upadá.

Od ledna tohoto roku do července spadl podíl zahraničních investorů v Rusku. I rubl pocítil značné oslabení, konkrétně o 16 %. Podobná situace se děje rovněž v Turecku. Jedním z důvodů je kolísající americká měnová politika. Sazby ve Spojených státech se neustále zvedají. Investoři tak ztrácí zájem o riziková aktiva. Výjimkou nejsou ani zahraniční subjekty v rozvíjejících se zemích.

Zmiňovaní investoři jednak zvedají měnový kurz, ale nabízí i kapitál. Nevýhodou je jejich nestabilita. Jinými slovy, jsou schopni odejít při prvním problému. Bershidsky se domnívá, že dluhopisy v rukou zahraničních investorů znamenají riziko, když zemi vede „Erdogan, kterého zajímá hlavně rozšiřování jeho vlastní moci“. Trvá na tom, že se problémy objeví, když si země zvolí nejistý ekonomický způsob. Jako příklad udává Maďarsko, či Polsko, ve kterých vznikl velký objem dluhu právě díky zahraničním investorům.

Banka UniCredit nedávno udělala analýzu, na základě, které se dá říct, že některé ekonomiky mají vysokou korelaci mezi pohyby měnového kurzu a výší dluhu, který vlastní zahraniční investoři. Například měnový kurz v Maďarsku posílil na 0,47 %, k 0,8 % posílení došlo v Indonésii a Mexiku a v neposlední řadě 1,4 % v Turecku na bázi 1% růstu podílu dluhopisů držených zahraničními investory.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme