Rekordní růst cen v největší ekonomice Evropy

Datum: 31.8.2021

Největší ekonomika Evropy zaznamenala v srpnu největší růst spotřebitelských cen od dob finanční krize roku 2008. Míra inflace v Německu tak zaznamenala své 13 leté maximum. Data zveřejněná německou centrální bankou naznačují, že je na vině především post-pandemické oživování trhu a s ním související nedostatek dodávek ve většině odvětví německé ekonomiky.

Dle Spolkového statistického úřadu harmonizovaný index spotřebitelských cen neboli HCPI (Harmonised Index of Consumer Prices je index spotřebitelských cen, který je sestaven podle metodiky, která byla harmonizována napříč zeměmi EU.) vzrostl v červenci tohoto roku o 3,4 %, což činí nejvyšší nárůst cen od července roku 2008, kdy bylo HCPI rovněž 3,4 %.

Index spotřebitelských cen dle národní metodiky neboli CPI (Consumer Price Index) naznačil dokonce růst až na 3,9 %. Taková hodnota byla naposled naměřena v prosinci roku 1993, tudíž v době kdy se německá ekonomika ještě vzpamatovávala z jeho znovusjednocení.

Šéf německé centrální banky Jens Weidmann řekl, že ze zpráv jeho poradců vyplývá, že se inflace v Německu v průběhu letošního roku může přiblížit až 5 %.

Německo není jediným státem Evropy, kde CPI dosahují dlouho nevídaných výšin. Mezi další země, kde růst cen zrychluje více než je zdrávo, patří například Polsko, Maďarsko, ale i Česká republika. Situace není lepší ani za oceánem, kde Ministerstvo práce Spojených států amerických informovalo, že CPI v červenci vzrostlo na 5,4 %.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme