Londýn se předběžně dohodl s Bruselem o tom, jak bude vypadat odchod Velké Británie z Evropské unie. O výsledcích vyjednávání nechtěly obě strany v úterý hovořit. Tento dokument by měl mít 500 stran. Obrovský zájem dle očekávání prokázala média.
Britský tisk informoval, že Británie s Belgií dojednaly „pojistku“, která nedovolí, aby mezi Severním Irskem a Irskem vznikly hranice. Tímto krokem by se zajistilo, že celá Británie zůstane v EU. Brusel údajně požaduje příliš vysokou cenu výměnou za zmiňovaný ústupek, píše deník Financial Times.
Zachování volného pohybu osob a zboží přes irskou hranici by mohlo platit po přechodném období jedině tehdy, kdyby v tomto období Británie a EU nedospěly k efektivnějšímu řešení. Právě podoba této pojistky byla ve vyjednávání nejnáročnější. EU totiž navrhovala nastavit různá pravidla v Severním Irsku a jiná v Británii. Robert Peston, reportér z televize ITV, má ale jasno. I kdyby se obě strany dohodly na novém řešení, i tak nebude zahrnovat celou Británii rovnocenně. Sám severoirskou pojistku považuje za „bazén“. Vysvětluje, že Severní Irsko by se utopilo a zbytek Spojeného království by skončilo na mělčině. Trvá na tom, že by Británie nadále patřila do unijní bezcelní zóny, zatímco Severní Irsko by se podřizovalo pravidlům jednotného trhu EU. Osobně neočekává, že „by se do prosince 2020 objevilo lepší řešení. “
Na zadní se staví zejména členové DUP, což je Severoirská unionistická strana. Strana v britském parlamentu stojí jednoznačně za premiérkou Theresou Mayovou. Jejich cílem je prosadit, aby po brexitu Severní Irsko se zbytkem Británie následovalo stejné regulace. Dle dostupných informací z ITV bude Mayová klást hlavní důraz na fakt, že se jedná o záložní plán, který se nemusí nikdy uskutečnit.
O předběžné brexitové dohodě jednala britská vláda tuto středu od 15 hodin odpoledne. Existují dvě možnosti. Buď Mayová přesvědčí své ministry o tom, že lepší podmínky v tuto chvíli nejsou, tím pádem by se dohoda schválila v parlamentu v této podobě, nebo se ministři budou bránit, dohodu nepodpoří, a tím hrozí kabinetu v nejhorším případě rozpadnutí.
Deník FT zase napsal, že Londýn vzhledem k této dohodě nemůže ukončit jednostranné působení záložního režimu. Příznivci tvrdého brexitu ve vládě se obávají i povinnosti dodržování pravidel EU o konkurenci, ochraně životního prostředí, či státních dotacích, jež by museli plnit po přechodném období. FT upozornilo na to, že řada členských zemí EU nepočítalo se zahrnutím celní unie do této dohody s VB. Požadují tudíž záruky pro spravedlivé jednání.
Žitná 562/10
Praha 2, 120 00
© Parker & Hill 2021 | Všechna práva vyhrazena | admin