Největší švýcarská banka UBS se podílela na daňových únicích

Datum: 15.12.2021

Francouzský odvolací soud v pondělí 14. prosince potvrdil rozhodnutí soudu I. instance a shledal největší švýcarskou banku UBS vinnou ve věci daňových úniků. UBS byla odsouzena za systematické pomáhání francouzským klientům vyhýbat se daním v letech 2004 až 2012. Měla tak činit tím, že je lákala, aby schovali své peníze ve Švýcarsku, čímž obcházeli francouzské daňové úřady.

V roce 2019 byla UBS na základě rozsudku prvoinstančního soudu udělena pokuta ve výši 3,7 miliardy eur. Banka se proti verdiktu z roku 2019 odvolala a tvrdila, že byl politicky motivovaný. Odvolací řízení se konalo v březnu 2021, k vyhlášení potvrzujícího verdiktu však kvůli nemoci soudce došlo až o několik měsíců později.

Verdikt odvolacího soudu o vině je porážkou banky, která v odvolání žádala úplné zproštění viny. I přes to však, se odvolání bance UBS vyplatilo, odvolací soud totiž snížil pokutu o téměř polovinu a namísto 3,7 miliardy vyčíslil pokutu na „pouhých“ 1,8 miliardy eur.

Nová výše pokuty je kritizována francouzskými státními zástupci, kteří požadovali v reakci na odvolání alespoň miliardy tři. Prokurátoři uvedli, že nová výše pokuty není úměrná tomu, kolik bylo během osmiletého období končícího v roce 2012 skrze banku UBS zkráceno daní. Nyní se zdá, že není spokojena ani jedna ze stran a právníci banky UBS se již nechali slyšet, že zvažují odvolání další.

 


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme