Nájmy jsou až třikrát dostupnější než hypotéky

Datum: 12.10.2022

Za současné zvýšené poptávky po nájemních bytech i růstu cen energií není překvapivé, že ceny nájmů stoupají. Zároveň ČNB již nezvyšuje základní úrokovou sazbu, což by se mělo projevit stagnací cen hypoték. Jaká je tedy nyní situace a co je dostupnější – nájem, nebo vlastní bydlení?

Odpověď je jednoduchá, byť ne potěšující. Výrazně dostupnější je i při růstu jeho průměrné ceny stále nájem. Z analýzy vyplývá, že v případě statisticky nejvyhledávanějšího bytu, tedy 2+kk, může být měsíční splátka hypotéky až třikrát vyšší než měsíční nájemné. Tato extrémní situace nastává v centru hlavního města, např. už v okrajových oblastech Prahy je rozdíl mezi měsíčním nájemným a měsíční splátkou hypotéky až o třetinu nižší.

Naproti tomu ceny nájmů (u sledované dispozice 2+kk) meziročně vzrostly cca o 12 %. Lze se tedy domnívat, že zájem o nájemní byty i při rostoucích cenách nájmů jen tak nepoklesne. Otázkou zůstává, zda jde o dočasný stav, nebo se pomalu blížíme k modelu, kde v nájemních bytech bydlí drtivá většina obyvatel.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme