Meme stocks – část první
Memes. Obvykle komické obrázky, krátká videa či fráze, objevivší se odnikud a v krátké době se jako virus, který zde nebudeme jmenovat, rozšířit napříč celým internetem – alespoň co se týče sociálních sítí. Proč je o nich řeč na seriózním webu? Jejich popularita totiž pomalu proniká i do kapitálových investic. Dnes bude řeč o tzv. meme stocks – stonks, jak by řekli příznivci kultury memů.
Meme stock je přídomek, který lze přiřadit k akciím s jistými specifickými vlastnostmi. Bývají jimi akcie, které velmi rychle a často také velmi krátkodobě nabydou extrémně vysoké tržní kapitalizace, mnohonásobně převyšující skutečnou hodnotu „svých“ společností. Svou tržní hodnotu tedy získávají z potenciálu (vyřešení velkého problému v budoucnosti, dominance na teprve vznikajícím trhu atd.), který nesou, skutečná hodnota společností je přinejmenším diskutabilní. Růst jejich hodnoty je často provázán s tzv. FOMO (fear of missing out), sociologickým jevem, kdy investoři nakoupí, aby později nelitovali, že tak neučinili. Další a další investoři tedy kopírují investiční trend (meme) a tržní hodnota akcií třeba i ztrátových společností se tak šplhá do závratných výšin.
Překvapivým, ale výstižným příkladem meme stocks jsou v tuto chvíli mj. akcie Tesly (vizte první závorku v předchozím odstavci tohoto článku), jejichž tržní kapitalizace více než dvojnásobně převyšuje skutečnou hodnotu společnosti. Koneckonců i zakladatel Tesly, Elon Musk, se sám aktivně podílí na tom, aby jeho tvář, reprezentující Teslu, v internetových memech často figurovala – ať už vysíláním kabrioletů na oběžnou dráhu Země, nebo entuziastickou podporou tvorby memů s jeho osobou.