• Úvod
  • Kryptoměny
  • Maďarská centrální banka žádá plošný zákaz kryptoměn v EU

Maďarská centrální banka žádá plošný zákaz kryptoměn v EU

Datum: 14.2.2022

Průběžně Vás informujeme o postoji zejména velkých světových ekonomik k regulaci kryptoměn. Čas od času se nicméně do našeho výběru protlačí i některá menší, např. v uplynulém půlroce hojně přetřásaný Salvador – to v případě, kdy kroky konkrétního státu přináší zásadní inovaci, popřípadě jejich význam potenciálně překračuje hranice onoho státu. O později jmenovaném případě bude řeč na následujících řádcích.

Zatímco Rusko se po zvážení všech výhod a nevýhod kryptoměn nakonec vydalo cestou regulace (připomeňte si zde), guvernér maďarské centrální banky se přiklání k čínské cestě, tedy plošnému zákazu kryptoměn. Dává tak za pravdu názoru ruské centrální banky a řady odpůrců kryptoměn, dle nichž nevýhody v podobě použitelnosti kryptoměn k trestné činnosti a spekulativní charakter jejich hodnoty (a tedy vysoká volatilita a riziko vzniku tržních bublin) převáží jejich pozitivní potenciál. Kde spatřujeme význam této informace, přesahující maďarské hranice? Guvernér maďarské centrální banky navrhuje plošný zákaz obchodování s kryptoměnami a jejich těžby na celém území EU.

V tuto chvíli se jeví jako nepravděpodobné, že by se EU jen na základě nezávazného návrhu guvernéra banky jednoho ze členských států zabývala plošným zákazem kryptoměn a není třeba se v dohledné době takového kroku obávat. Bude ale zajímavé sledovat, zda se k maďarské centrální bance přidají některé další.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme