London Hard Fork spuštěn. Co to pro Ethereum znamená?

Datum: 6.8.2021

Druhá nejznámější kryptoměna světa Ethereum prošla ve čtvrtek očekávánou rekonstrukcí jeho kódování, nazvanou London Hard Fork.  Už nyní můžeme sledovat pozitivní ovlivnění trhu, kdy cena za Ether za posledních 24 hodin vzrostla o 6 % ve srovnání s pouhým 3% nárůstem ceny za  Bitcoin za stejný časový úsek. Cena za Ether se během 24 hodin zvýšila pak z úrovně necelých 2 600 dolarů na 2 800 dolarů. Další růst lze očekávat.

Co ale London Hard Fork vlastně je?

Formálně známý jako Ethereum Improvement Protocol 1559 (EIP-1559), je dlouho připravovaný hard fork blockhainu Ethereum, který má za cíl zlepšit uživatelské rozhraní blockhainové sítě (hard fork v podstatě znamená nezměnitelnou trvalou modifikaci na blockchainu). I přes matoucí vložení slova London do názvu hard forku, nemá upgrade s Londýnem nic společného. Londýn je použit jednoduše proto, že se komunita snaží pojmenovávat průběžné upgrady podle názvů měst, která hostila mezinárodní vývojářské konference Devcon.

Hlavním cílem tohoto vylepšovacího protokolu je vytvořit předvídatelnou a transparentní strukturu poplatků za transakce pro uživatele sítě. Před tímto upgradem proběhla vždy slepá aukce pro každý blok za účelem zjištění ,,gas price,, (poplatku nebo cenové hodnoty potřebné k úspěšné transakci nebo realizaci kontraktu na Ethereu).  Tyto aukce pro uživatele znamenaly, že nikdy dopředu pořádně nevěděl, jaký poplatek bude muset za svou transakci zaplatit. Způsob určování transakčních poplatků měl navíc negativní efekt na volatilitu cen transakčních poplatků a jejich výši.

Po aktivaci tohoto vylepšení bude protokol blockchainu algoritmicky určovat poplatek za transakci v závislosti na aktuálních trendech nabídky a poptávky. To má za účel eliminovat nepravidelné zvyšování cen napříč platformou a přinést jednotnost a lepší předvídatelnost transakčních poplatků pro uživatele.

Mezi další významné změny, které Londýnská hard fork přináší, je zdvojnásobení kapacity bloku. To znamená, že transakce v síti budou rychlejší, levnější a snáze se přizpůsobí fluktuacím. Další změnou je zavedení tzv. burning Ether coinů. Spalování Ether coinů, které dříve plynuly minerům z transakčních poplatků, má za cíl snížit inflační tendence Etherea.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme