Letem světem ready-made společnostmi

Datum: 22.5.2023

Ready-made společnost, tedy společnost doslova připravená k použití, je společnost, která byla založena ne za účelem podnikání zakladatele, ale za účelem dalšího prodeje. Nevykazuje žádnou účetní aktivitu, pouze čeká na toho pravého kupce, který jí „vdechne život“. Mezi její hlavní benefity patří zejména rychlost, s jakou je možné od samotné myšlenky dojít až k podnikání.

Do roku 2014 musel ten, kdo chtěl založit společnost s ručením omezeným, napřed shromáždit 200 000 Kč pro základní kapitál. To samozřejmě brzdilo zahájení podnikání a zisk, čímž vznikal začarovaný kruh – jeho řešením byly právě ready-made společnosti, které se už od přelomu tisíciletí těšily v České republice značné popularitě.

I dnes, po téměř 10 letech od snížení povinného základního kapitálu s.r.o. na 1 Kč, jsou ovšem ready-made společnosti stále oblíbenou službou, ačkoli se jich od zmiňované legislativní změny již prodává o něco méně. Proč?

Prvním důvodem je zmiňovaná rychlost. Založit s.r.o., tedy nejběžnější společnost, trvá od několika dní po několik týdnů (v roce 2020 byla průměrná doba 24,5 dne). A to v případě, že přesně víte, jak proces funguje. Když nevíte, rešerše potřebných informací Vám zabere další čas navíc.

A čas jsou peníze. Ready-made společnost je zkrátka služba jako každá jiná. Kdo si ji umí udělat sám a chce jí věnovat čas a energii, nepotřebuje „řemeslníka“, tedy profesionála, který zakládá ready-made společnosti. Někdy je ale lepší využít právě služeb tohoto profesionála. Jako ho poznáte?

Tak především nebude chtít prodat ready made za každou cenu. Ready-made společností existuje mnoho typů a každá se hodí pro jiný druh podnikání. Správně zvolená ready-made společnost ušetří mnoho starostí, špatně zvolená ready-made společnost může naopak starosti přinést.

Třeba když se ukáže, že, společnost, která neměla vykazovat účetní aktivitu, ji nejen vykazovala, ale navíc je tato aktivita nepříznivá pro nového majitele. Proto je vhodné vždy konzultovat výběr předpřipravené společnosti s profesionály, kteří budou umět vybrat tu pravou právě pro Vás. Nebo Vám upřímně vysvětlí, že ready-made společnost pro Vás není vhodná, a pomohou Vám najít řešení na míru Vašim potřebám.

Ready-made spolecnost

Doprovodné služby

Dalším důvodem pro využití ready-made společnosti i kritériem pro výběr vhodného profesionála je spektrum služeb. Ne každý, kdo Vám nabídne ready-made společnost, Vám nabídne odpovídající doprovodné služby. Standardem by mělo být poskytnutí sídla společnosti a lukrativní adresy. Měly by tady ale služby končit? Co když budete potřebovat svého obchodního partnera pozvat na jednání ne do restaurace, ale do reprezentativní kanceláře?

Žádejte od svého poskytovatele sídla společnosti a adresy více. V ceně služby mohou být jednací prostory, kancelářský personál – ne jenom údaj v obchodním rejstříku a cedulka na dveřích. Takovéto služby přitom přesahují hranice ready-made společností – poskytnutí sídla společnosti a adresy se velmi dobře hodí i pro společnost, kterou sice založíte sami, ale nyní se již chcete věnovat její hlavní činnosti, a ne otázkám kancelářského provozu.

A služby mohou jít u poskytnutí sídla společnosti a adresy ještě dál. Chodí Vám pravidelně korespondence, kterou kvůli svému podnikání nemáte sami čas pravidelně přebírat a raději byste si ji nechali zasílat hromadně?

Nebo si prostě jen přejete, aby se v případě daňové kontroly nenacházelo sídlo a adresa Vaší společnosti tam, kde bydlíte (a Vy jste tak nemuseli kontrole umožnit přístup doslova do vlastní ložnice)? I v takových případech se hodí zvážit možnost zřízení sídla a adresy společnosti v prostorách, které jsou k tomuto účelu přímo určené.

Co říci závěrem?  

Ready-made společnost i poskytnutí sídla a adresy společnosti mají jedno společné. Dobré od těch špatných dělí hloubka a úroveň služeb, které jsou v ceně. Buďte nároční. Srovnávejte. Nechte si poradit.

Sjednejte si s námi nezávaznou informační schůzku a nechte si od nás navrhnout to nejlepší řešení pro Váš business – ať už půjde o ready-made společnost, nebo o společnost úplně novou. Ostatní služby přizpůsobíme potřebám Vašim a Vašeho podnikání.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme