Konsolidační balíček v kostce

Datum: 8.1.2024

Od začátku roku je účinný konsolidační balíček. Ten by měl v roce 2024 celkem zajistit státnímu rozpočtu 97,7 miliard korun. Část opatření se projeví již nyní, část až v průběhu roku. Jaké jsou ty nejzásadnější změny?

Daň z příjmů právnických osob vzrostla z 19 na 21 %. Zároveň se omezí odpisy firemních vozů s pořizovací cenou vyšší než 2 miliony korun. Méně výhodné budou nyní nepeněžité benefity pro zaměstnance, například stravenky. Na druhou stranu ovšem správce daně vyjde vstříc firmám alespoň při úhradě daně – těm, které operují především se zahraniční měnou, umožní vést účetnictví a platit daň právě v této měně, což těmto firmám mírně uleví na administrativních nákladech a kurzovních ztrátách.

U živnostníků vzrostly odvody a budou se zvyšovat i v dalších letech, s tím, jak poroste minimální vyměřovací základ. Zaměstnanci pak nejvíce pocítí zrušení některých slev na dani – za školkovné a za studenta, jakož i omezení daňového zvýhodnění na manžela a manželku. Zároveň se snižuje práh, od kterého jsou zaměstnanci zákonem považováni za vysokopříjmové a jejich sazba daně činí 23 % – nově jsou vysokopříjmoví zaměstnanci ti, kteří ročně pobírají 36 násobek průměrné měsíční mzdy. Strop se snižuje také u pracovníků na dohodu. Ti jsou nově osvobozeni od odvodů pouze pokud výdělek u jednoho zaměstnavatele nepřekročí čtvrtinu průměrné mzdy a výdělek u všech zaměstnavatelů dohromady 40 % průměrné mzdy.

Balíček se dotkne také snížených sazeb DPH, daně z nemovitostí, státní podpory pro stavební spoření, zdanění provozování hazardních her a spotřebních daní. V průběhu roku pak podraží ještě roční dálniční známka a vzroste minimální částka měsíčního penzijního spoření nutná pro získání státního příspěvku.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme