• Úvod
 • Jak investovat peníze

Jak investovat peníze

Pokud plány ohledně Vašich úspor sahají více než pět let do budoucna, měli byste zvážit investování svého osobního kapitálu. Tímto způsobem získáte ze svých peněz dodatečné příjmy a budete schopni udržet krok se zvyšujícími se cenami. Otázkou je, jak investovat peníze a kdy s investováním začít.

Řekněme, že na svém spořícím účtu máte dostatek peněz – dost na to, aby Vás uživily alespoň během následujících šesti měsíců. Předpokládejme též, že by se Vám líbilo, kdyby Vaše peníze z dlouhodobého hlediska narůstaly. V takovém případě byste část svých úspor měli jednoznačně investovat.

Vaším prvním krokem je vybrat si vhodnou strategii spoření či investování peněz. Všechno se odvíjí od toho, jaké riziko jste ochotni snášet, jaká je Vaše současná finanční situace a co považujete za své cíle do budoucna. Teď si řekneme jak investovat peníze a kam je nejlépe investovat.

Kam a jak investovat peníze

Investovat znamená něco koupit, nebo vložit své peníze do něčeho, co Vám časem přinese jistou finanční návratnost z investovaných peněz. Většina lidí volí ze čtyř hlavních druhů investic, které se označují jako třídy aktiv:

 • Akcie – koupíte si podíl ve vybrané společnosti.
 • Hotovost – úspory, které si uložíte do banky na spořící účet nebo do investičního fondu, které banka nabízí.
 • Nemovitost – investujete do fyzické budovy, ať už komerčně zaměřené nebo obytné.
 • Cenné papíry s fixním úrokem (známé jako dluhopisy) – svoje peníze půjčíte vybrané společnosti nebo státu.

Toto jsou základní třídy aktiv, nicméně existují i další možnosti, jak investovat peníze:

 • Zahraniční měna.
 • Sběratelské předměty, například umění, starožitnosti či zlaté mince od centrální banky.
 • Komodity jako ropa, káva, kukuřice, guma či zlato.
 • Rozdílové smlouvy, v rámci kterých se spoléháte na to, že vybrané akcie budou zvyšovat nebo snižovat svoji hodnotu.

Tato různá aktiva, do kterých se rozhodnete investovat peníze, vytváří Vaše portfolio. Při investování peněz existuje zlaté pravidlo, kterého byste se měli jednoznačně držet: když své investované peníze rozdělíte mezi více tříd aktiv, snížíte tím riziko, že Vaše portfolio jako celek nebude dosahovat požadovaného výkonu.

Výnos investovaných peněz

Návratnost znamená zisk, který pochází z investovaných peněz. Podle toho, jak a kam investujete peníze, může mít Vaše návratnost různé podoby:

 • Dividendy (z akcií)
 • Nájem (z nemovitosti)
 • Úroky (z hotovostních úspor a cenných papírů s fixním úrokem)
 • Rozdíl mezi sumou, kterou za akcie zaplatíte a cenou, za kterou je prodáte – kapitálové zisky nebo ztráty

Rada na závěr: správa investic vyžaduje čas a samozřejmě také peníze. Poskytovatelé správcovských a poradenských služeb si mohou účtovat nemalé poplatky. Takovéto poplatky mohou z dlouhodobého hlediska výrazně snižovat návratnost Vašich investic. Je proto dobré, si tyto poplatky zjistit a počítat s nimi.

V případě, kdy si nechcete k investování vzít finančního poradce a chcete své finance spravovat přímo, začátky budou těžší. Časem však získáte potřebnou zručnost a budete vědět, které akcie se vyplatí koupit a kdy byste je měli prodat či podržet.

Zajímá Vás více?

Komplexnost

Založení společnosti, její usídlení, doručení apostilované dokumentace, vedení účetnictví. Vše pod jednou agenturou.

Podpora

Máte zahraniční společnost a nevíte, zda máte splněné všechny zákonné povinnosti? Pomůžeme s kontrolou a dodržením všech požadavků ze strany státu.

Management

Nejste spokojení s fungováním Vašich ředitelů? Nedodržují termíny? Zkuste nás.

Férová cena

Máte již svou offshore společnost? Chcete lepší podmínky? Změňte svého registračního agenta.

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme