Inflace v eurozóně klesla na 8,5 %

Datum: 3.3.2023

Statistický úřad Eurostat oznámil svůj odhad únorového vývoje inflace v eurozóně. Ta meziměsíčně již počtvrté v řadě klesla, a to na 8,5 %. Pokles byl tentokrát nižší, než očekávali analytici – celkem o 0,1 %. Nejvíce se na inflaci stejně jako v minulém měsíci projevil růst cen potravin, tabákových výrobků a alkoholu. Druhé v pořadí jsou energie s meziročním růstem cen o 13,7 %. Přitom ale oproti lednu byl meziroční nárůst cen energií o více než 5 % menší.

Odborníci očekávají, že vývoj inflace povede k dalšímu zvyšování základní úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). Podle jiné metriky, tzv. jádrové inflace, která nezahrnuje vysoce proměnlivé položky (zmiňované potraviny a energie), totiž inflace dokonce meziročně mírně vzrostla. Zvýšení základní úrokové sazby ECB o 0,5 % je tedy vysoce pravděpodobné a lze předpokládat její zvýšení i v květnu.

Tradičně nejvyšší je inflace v pobaltských státech, nicméně jen Lotyšsko přesahuje hranici 20 %. Naopak nejnižší inflace je v Lucembursku, kde v únoru meziročně klesla dokonce o celé procento na 4,8 %.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme