Finanční údaje mocných zveřejněny v Pandora Papers

Datum: 4.10.2021

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) v neděli 3. října 2021 zveřejnilo první střípky z projektu Pandora Papers. ICIJ, se sídlem ve Washington DC, je uskupení skládající se z více než 600 novinářů operujících ve 117 zemích světa.

Projekt Pandora Papers, pojmenovaný po legendární Pandořině skříňce, je soubor vybudovaný na analýze téměř 12 milionů finančních dokumentů uniklých ze čtrnácti právních kanceláří. Fakt, že Panama Papers byl únik dokumentů pouze z jedné právní kanceláře, dokládá rozsah a velikost projektu Pandora Papers. S objemem 2,94 terabajtů dat, se pak jedná o největší únik finančních dat vůbec. ICIJ zatím zveřejnilo pouze část nashromážděných dokumentů s plánem další informace uvolňovat do veřejného prostoru v následujících týdnech.

Dokumenty odhalují skryté bohatství těch nejmocnějších a nejbohatších lidí světa, jejich snahy vyhýbat se daňovým povinnostem a v některých případech i úspěšné pokusy o praní špinavých peněz. Mezi významné osobnosti, které ve složkách figurují, jsou například bývalý britský premiér Tony Blair, prezident Keňi Uhuru Kenyatta, prezident Azerbajdžánu Ilham Alijev, nebo také český předseda vlády Andrej Babiš. Zmíněná jména jsou však pouhou špičkou ledovce, dokumenty obsahují desítky dalších politických světových lídrů a stovky veřejných činitelů.

Jedním ze zajímavých faktů již vyplývají z analýzy dat projektu Pandora Papers, je sílící postavení Spojených států jako offshore centra. Zatímco se federální vláda snaží omezit offshorové podnikání u všech ostatních, některé jednotlivé státy USA mají přístup opačný. Státy přijímají zákony na ochranu soukromí, posílení finančního tajemství či na anonymizaci vlastnických struktur společností.

Na závěr je důležité zmínit, že nastavení nebo využívání offshore entit není samo o sobě nezákonné a v některých případech to může být pro osoby s legitimními důvody vhodným řešením. Pandora Papers však ukazují i odvrácenou stranu mince offshore podnikání a odhalují osoby, které často legitimní důvody neměli a nemají.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme