Facebook zavádí novou kryptoměnu

Datum: 2.7.2019

Před nedávnem společnost Facebook představila vlastní kryptoměnu, tzv. Libru. Tuto novinku v současné době využívá pouze určitá skupina uživatelů, kdy s jejím plošným zpřístupněním počítá magnát na poli sociálních sítí v příštím roce.

V současné době Libra slouží pouze jako platidlo v aplikacích provozovaných Facebookem, tj, Messenger, WhatsApp a samozřejmě Facebook. Skrze zavedení této nové kryptoměny cílí Facebook prvořadě na zhruba 1,7 miliardy lidí, kteří nemají vlastní bankovní účet, přičemž dle odborných studií více než polovina z nich využívá služeb chytrého telefonu připojeného k internetu.

Tento počin je obecně vnímán jako jeden z kroků, kterými se Facebook snaží vstoupit do světa mezinárodního internetového obchodu a plateb s tím spojených, kdy v poslední době prudce stoupá poptávka po měnách nezávislých na jednotlivých jurisdikcích, a proto stále více nadnárodních společností začíná využívat služeb právě kryptoměn.

Velkou výhodou má pak být stabilita měny. Libra je totiž napojena na národní měny, což by mělo zapříčinit jen minimální výkyvy její hodnoty. Navíc má být tato kryptoměna z velké části krytá. Celý systém má fungovat na principu decentralizace tzv. blockchainu, kdy na rozdíl např. od známějšího Bitcoinu počet Liber nebude předem omezen.

Spolu se zavedením Libry Facebook v dohledné době také spustí virtuální peněženku Calibra. Celý tento koncept funguje na technologii vyvinuté Facebookem, kdy dle vyjádření jeho zakladatele, Marka Zuckerberga, má být kladen zvláštní důraz jednak na ochranu samotné kryptoměny proti zásahu „zvenčí“, tak na ochranu osobních dat uživatelů.

Speciálně v souvislosti s ochranou osobních údajů panují na straně odborné veřejnosti četné pochybnosti, jelikož v posledním roce byl Facebook účasten mnoha mediálních kauz týkajících se skutečnosti, jak vlastně s osobními daty nakládá. Tuto skutečnost sociální síť dosud uspokojivě neobjasnila.

Pro podporu důvěryhodnosti nové kryptoměny založil Mark Zuckerberg asociaci Libra Association, která v současné době čítá 27 členů, a to jak z řad obchodních partnerů (MasterCard, Visa, Paypal,…), tak z řad neziskových organizací a akademických institucí.

Byť v současné době Libra slouží pouze pro platbu ve zmíněných aplikacích patřící Facebooku, očekává se, že pokud její testování přinese chtěné výsledky, k jejímu užívání přistoupí i další mezinárodní obchodní giganti, jako například společnosti Ebay či Uber.

Facebook uvádí, že jeho cílem bylo pouze Libru založit a dále jejímu fungování nechává volnou ruku, proto je také „pouze“ jedním z mnoha členů výše zmíněné asociace, která převezme úlohu hlavního regulátora. V současné době se hodnota 1 libry pohybuje kolem 1 dolaru, kdy se neočekává výraznější změna tohoto kurzu.

Co však zavedení této kryptoměny z praktického hlediska (využitelnost, hodnota, obchodovatelnost, atd.) bude znamenat do budoucna, přiblíží až výsledky současného „testovacího“ provozu.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme